Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy

Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Głosowało 454 posłów, za było 438, przeciw było 12, a trzech się wstrzymało.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin stwierdził, że to dobrze, że ustawa została przyjęta. „Wszyscy na nią czekamy, czekają struktury państwa, samorządu, obywatele na wsparcie, ale przede wszystkim czekają obywatele Ukrainy. Poradziliśmy sobie z tym szybko, mam nadzieję, że ustawa wejdzie rychło w życie, bo Senat obiecał, że będzie się nią szybko zajmował i trafi ona na biurko prezydenta” – zaznaczał.

 

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba jest zdania, że niektóre zapisy ustawy są nie do przyjęcia. Miał na myśli między innymi poprawkę numer 92, która zwalnia z odpowiedzialności karnej sprawcę – w tym pracownika samorządowego – jeśli popełnił przestępstwo, działając między innymi w celu ochrony życia lub zdrowia wielu osób w czasie wojny na Ukrainie. „Te przepisy są niekonstytucyjne, to jest zadanie dla Senatu, by wyrzucić je do kosza. Sejm będzie musiał się zająć ustawą na nowo. To obrzydliwe, co zrobił PiS, zapewnianie sobie bezkarności w sytuacji wojny, gdy ustawa miała służyć wyłącznie pomocy Ukrainie, a nie zabezpieczaniu interesów, prywaty i geszeftów władzy” – mówił.

Ustawa reguluje legalność pobytu Ukraińców w Polsce. Uchodźcy po zarejestrowaniu w urzędzie otrzymają numer PESEL. Ich pobyt będzie legalny przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia. Ukraińcy będą mogli podjąć pracę, korzystać z opieki zdrowotnej i świadczeń. Ukraińscy uczniowie oraz studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach oraz uczelniach. Polacy, którzy przyjęli uchodźców do swojego domu otrzymają świadczenie w wysokości 40 złotych dziennie na osobę, czyli około 1200 złotych miesięcznie. Będzie wypłacane maksymalnie przez 60 dni.

IAR

Ukraina: Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię