Wojna w Ukrainie – Rozmowy w tureckiej Antalyi

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba spotkał się w czwartek z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w tureckiej Antalyi. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9:00 czasu polskiego, uczestniczył w nim również szef tureckiego MSZ.

Strona Ukraińska przedstawiła swoje postulaty – natychmiastowe zawieszenie broni, poprawa sytuacji humanitarnej w Mariupolu, Charkowie, Sumach, Wołnowasze i innych miastach oraz wycofanie rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy. Przed oficjalnymi negocjacjami Kułeba spotkał się z tureckim odpowiednikiem – Mevlutem Cavusoglu. Turecki polityk przed spotkaniem trójstronnym odbył również spotkanie z Siergiejem Ławrowem.

 

Po spotkaniu, szef ukraińskiej dyplomacji przekazał, że „Minister Ławrow nie był w stanie zobowiązać się w sprawie utworzenia korytarzy humanitarnych z Mariupola. Będzie prowadził korespondencję z odpowiednimi władzami w tej sprawie”. Dodał również, że „nie ma też postępów ws. zawieszenia broni na 24 godziny […] decyzje podejmuje kto inny”. Mimo, że rozmowy z Rosją nie przyniosły przełomu, Koułeba wyraził chęć i gotowość na kolejne spotkania – „Wierzę, że gdy spotyka się dwóch ministrów spraw zagranicznych, to z definicji mają oni mandat, by prowadzić negocjacje ws. pokoju, bezpieczeństwa, mandat, który został powierzony im przez liderów, przez parlament”. Jak dalej stwierdził – „Nie możemy zatrzymać wojny, jeśli nie zgadza się na to kraj, który ją rozpoczął”.

Ławrow w imieniu Rosji przypomniał Ukrainie, że „Rosja zaprezentowała swoje propozycje podczas negocjacji na Białorusi. Strona ukraińska zapewniła, że wkrótce odpowie na nie konkretnie. Oczekujemy odpowiedzi”. Według niego „operacja militarna odbywa się zgodnie z planem”. Ławrow oskarżał kraje Zachodnie, o to, że od lat prowokowały trudną sytuację W Ukrainie, podsycając antyrosyjskie nastroje i dostarczając broni. Oskarżył również Ukrainę, o to, że planowała zaatakować „suwerenne” – separatystyczne republiki, co ma stanowić jeden z powodów do wojny. Minister MSZ Rosji stwierdził, że „Rosja nie napadła na Ukrainę” i chce, aby „była ona neutralna”.

Spotkanie w Turcji odbyło się w ramach dyplomatycznego forum. Jak podkreśla Cavusoglu „Ankara będzie kontynuowała wysiłki na rzecz trwałego pokoju”. Wyraził również nadzieję, że spotkanie ministrów stanie się „punktem zwrotnym” w kierunku stabilizacji i pokoju.

Wojna w Ukrainie – najnowszy raport o rosyjskich stratach

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię