Korzyści zdrowotne masła kakaowego

Masło kakaowe, zwane również olejem z teobromy, to jasnożółty tłuszcz roślinny, który pochodzi z ziaren kakaowych.

Większość ziaren kakaowca na świecie pochodzi z krajów Afryki Zachodniej: Ghany, Nigerii, Kamerunu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Ziarna kakaowe podlegają fermentacji, suszeniu, prażeniu i tłoczeniu w celu ekstrakcji masła kakaowego.

Masło kakaowe jest nie tylko wymaganym składnikiem czekolady produkowanej w USA, ale jest również popularnym składnikiem kremów do skóry, balsamów i deserów. Zawiera również zdrowe dla organizmu składniki, takie jak kwas oleinowy, witaminy K i E oraz cholinę.

Oto 8 korzyści zdrowotnych masła kakaowego:

1. Masło kakaowe zawiera witaminę E

Witamina E wspiera widzenie, reprodukcję oraz zdrowie mózgu, skóry i krwi.

2. Masło kakaowe utrzymuje skórę nawilżoną

Masło kakaowe zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako podstawowy składnik kremów do skóry. Kwasy tłuszczowe pomagają nawilżyć skórę, a tłuszcz zawarty w maśle kakaowym tworzy barierę ochronną, która zatrzymuje wilgoć i zapobiega wysuszaniu skóry.

 

3. Masło kakaowe posiada właściwości lecznicze skóry

Masło kakaowe jest głównym składnikiem wielu terapii łagodzących i leczących egzemę i zapalenia skóry. Bogate nawilżenie i ochronny charakter masła kakaowego na bazie oleju łagodzi swędzenie i umożliwia gojenie się skóry po nawrocie choroby.

4. Masło kakaowe wygładza blizny

Jednym z powszechnych zastosowań masła kakaowego jest wygładzenie blizn, zmarszczek i innych śladów na skórze. Kremy i balsamy z masłem kakaowym mogą być używane podczas ciąży i po ciąży, aby zapobiegać i minimalizować pojawianie się rozstępów.

5. Masło kakaowe chroni przed uszkodzeniami słonecznymi

Fitochemikalia zawarte w maśle kakaowym mogą chronić przed uszkodzeniem skóry przez szkodliwe promienie UV i zmniejszać ryzyko chorób skóry.

6. Masło kakaowe pomaga w utrzymaniu zdrowszego poziomu cholesterolu

Masło kakaowe zawiera kwas stearynowy, który wątroba może przekształcić w jednonienasycony tłuszcz zwany kwasem oleinowym. Kwas oleinowy obniża poziom złego (LDL) cholesterolu i podnosi poziom dobrego (HDL) cholesterolu.

7. Masło kakaowe zmniejsza objawy choroby wątroby

Masło kakaowe zawiera cholinę, więc spożywanie go może pomóc zmniejszyć ryzyko lub opanować objawy choroby wątroby.

8. Masło kakaowe poprawia zdrowie kości

Masło kakaowe zawiera witaminę K, która wspomaga budowę i utrzymanie kości.

Przepis na syrop na kaszel prosto z Amiszowej kuchni

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię