Rosyjskie samoloty zbombardowały wieś na Białorusi – prowokacja?

Ukraińska armia informuje, że rosyjskie samoloty wojskowe zbombardowały wieś na Białorusi. Zdaniem strony ukraińskiej to prowokacja sił rosyjskich.

Jak napisano w komunikacie Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, o 14:30 dwa rosyjskie samoloty wojskowe wystartowały z terenu Białorusi, wleciały nad Ukrainę, po czym zawróciły na Białoruś.

 

Tam – zgodnie z informacją Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy – miały zbombardować wieś Kapań w obwodzie homelskim, około 50 kilometrów od granicy z Ukrainą. Jak zaznacza ukraińska armia, to prowokacja, której celem jest wciągnięcie białoruskiego wojska do wojny z Ukrainą.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w mediach społecznościowych, że siły rosyjskie przygotowują „serię krwawych prowokacji”. „Rosyjskie lotnictwo przygotowuje się do uderzenia w szereg osad na terytorium Republiki Białoruś, położonych w pobliżu granicy ukraińsko-białoruskiej” – przekazał. Dodał, że Rosja planuje przeprowadzić te ataki z ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

„Celem tych działań jest zmuszenie obecnych przywódców Białorusi do wojny z Ukrainą. Gwarantuję, że armia ukraińska nie planowała i nie planuje żadnych agresywnych działań przeciwko Białorusi” – napisał Ołeksij Reznikow. Szef ukraińskiego resortu obrony zwrócił się do Białorusinów, by nie pozwolili swoim władzom zaangażować się w tę wojnę.

Rosja wykorzystuje terytorium Białorusi do naziemnych, lotniczych i rakietowych ataków na Ukrainę. Do tej pory jednak białoruska armia nie wkroczyła na teren Ukrainy.

IAR

USA wprowadzają zakaz importu rosyjskiego alkoholu i owoców morza

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię