Ukraina poinformowała o utracie łączność z elektrownią atomową w Czarnobylu

Foto: YouTube

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej została powiadomiona przez Ukrainę o utracie jakiegokolwiek kontaktu z terenem byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Obecnie rejon ten jest pod kontrolą wojsk rosyjskich.

„Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o zupełnym braku wszelkiej łączności z Czarnobylską Elektrownią Atomową, dzień po tym jak wczoraj elektrownia utraciła zewnętrzne zasilanie”– poinformowano w komunikacie. Wcześniej utrzymywano kontakt mailowy.

Ukraińskie władze alarmowały po odcięciu zasilania do elektrowni, źe grozi to wydostaniem się szkodliwych substancji radioaktywnych. Jak poinformował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, funkcjonujące tam spalinowe generatory są w stanie dostarczać niezbędnej energii elektrycznej przez 48 godzin. Po tym czasie, jeśli dostawy prądu nie będą wznowione, przestanie pracować system chłodzenia zużytego paliwa jądrowego. A to, jak dodał, grozi wydostaniem się szkodliwego promieniowania.

Dwa dni temu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że straciła kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni w Czarnobylu.

 

W czarnobylskiej elektrowni, oprócz zniszczonego reaktora, który został ukryty pod sarkofagiem po wybuchu w 1986 roku, znajdują się reaktory wyłączone z eksploatacji. Są one pod stałą kontrolą służ b technicznych elektrowni. Rosjanie po inwazji na Ukrainę uwięzili ukraińską obsługę elektrowni na jej terytorium.
Wszelkie służby zagraniczne i krajowe zapewniały do tej pory, że nie zarejestrowano podwyższonego promieniowania.

IAR

Co robić jak zabraknie prądu?

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię