Wiceprezydent USA w Rumunii: Stany Zjednoczone w pełni popierają artykuł 5. Traktatu NATO

Wiceprezydent USA Kamala Harris rozmawiała w Bukareszcie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem o wojnie na Ukrainie i pomocy humanitarnej dla uchodźców. Politycy omówili także kwestię wzmocnienia obecności wojskowej NATO w Rumunii.

Po spotkaniu wiceprezydent Harris powiedziała, że Stany Zjednoczone w pełni popierają artykuł piąty Traktatu północnoatlantyckiego. Artykuł ten stanowi, że atak na jeden z krajów członkowskich NATO jest atakiem przeciw wszystkim krajom sojuszniczym.

 

Kamala Harris była pytana przez dziennikarzy o to, czy Stany Zjednoczone zwiększą liczbę żołnierzy w Rumunii. Odpowiedziała, że jej kraj będzie robił wszystko, aby zachować stabilność w regionie.

Wiceprezydent USA dziękowała też Rumunii za przyjęcie ukraińskich uchodźców wojennych. Mówiła, że ataki wojsk rosyjskich na cywilów to zbrodnia wojenna i podkreśliła konieczność wyciągnięcia wobec władz w Moskwie surowych konsekwencji za tego typu działania.

Jednocześnie wskazywała, że Stany Zjednoczone podejmują działania dyplomatyczne, aby zakończyć wojnę na Ukrainie, ale – jak zaznaczyła – Władimir Putin nie jest zainteresowany dyplomacją.

Wizyta w Rumunii kończy podróż Kamali Harris w Europie Środkowej. Wcześniej amerykańska wiceprezydent odwiedziła Polskę.

IAR

Rosja blokuje dostęp do Instagrama

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię