Ambasador Ukrainy apeluje do rodaków przebywających w Polsce o przyjmowanie numerów PESEL

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca apeluje do swych rodaków przebywających w Polsce o przyjmowanie numerów PESEL. Takie rozwiązanie gwarantuje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, która weszła już w życie.

Andrij Deszczyca podkreślał, że uporządkuje sytuację ukraińskich uchodźców i ułatwi im załatwianie codziennych spraw związanych z pobytem w Polsce. „Obywatele Ukrainy, pracujący w Polsce jeszcze przed wojną, też otrzymywali PESEL-e, to pomagało im w pracy i w życiu w Polsce” – przypomniał dyplomata.

W myśl ustawy, uchodźcy z Ukrainy mogą również założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL przybysze mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Rejestracja w urzędach ruszy w środę 16 marca.

Już dziś trwają testy systemu. Jak poinformował minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, pierwszą osobą, której nadano numer PESEL w nowej procedurze dla Ukraińców, została pani Oksana ze Starokonstantynowa. Pierwsze osoby uzyskują także dokumenty tożsamości w aplikacji mObywatel.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię