Czarnobyl: przywrócono dostawy prądu

W czarnobylskiej elektrowni atomowej wznowiono dostawy prądu. Do ich przerwania doszło w środę. Uszkodzona została linia energetyczna doprowadzająca energię elektryczną do obiektu. Ukraińskie władze ostrzegały, ze na terenie elektrowni przechowywane jest wypalone paliwo jądrowe, które potrzebuje stałego chłodzenia Jest ono możliwe właśnie dzięki dostawom prądu.

„W elektrowni jądrowej w Czarnobylu przywrócono zasilanie – teraz systemy chłodzenia wypalonych zestawów jądrowych będą znów działać w normalnym trybie, a nie z wykorzystaniem zasilania awaryjnego” – poinformował minister energetyki Herman Hałuszczenko

„Dzisiaj, dzięki niewiarygodnemu wysiłkowi specjalistów NEK Ukrenergo, naszych specjalistów jądrowych i elektryków, udało się przywrócić zasilanie elektrowni jądrowej w Czarnobylu, która została zajęta przez rosyjskich okupantów” – dodał we wpisie na Telegramie. Wyraził również uznanie wszystkim bohaterskim specjalistom, którzy „ryzykując własnym zdrowiem i życiem” starali się zapobiec katastrofie zagrażającej całej Europie.

 

 

Herman Hałuszczenko zaapelował również do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, ONZ i OBWE o zagwarantowanie bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni atomowych w warunkach wojennej agresji, w tym o utworzenie 30-kilometrowych stref zdemilitaryzowanych wokół obiektów jądrowych.

 

Enerhoatom, państwowe przedsiębiorstwo obsługujące wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie, poinformował z kolei, że ukraińscy specjaliści z Ukrenergo zakończyli naprawę linii 330 kV Łysna-Czarnobyl i wznowili dostawy energii elektrycznej do elektrowni jądrowej w Czarnobylu i miasta Sławutycz.

W czarnobylskiej elektrowni, oprócz zniszczonego reaktora, który został ukryty pod sarkofagiem po wybuchu w 1986 roku, znajdują się reaktory wyłączone z eksploatacji. Są one pod stałą kontrolą służb technicznych elektrowni. Rosjanie po inwazji na Ukrainę uwięzili ukraińską obsługę elektrowni na jej terytorium.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię