Rosja: ponad 350 światowych firm wycofało się z rosyjskiego rynku

Ponad 350 światowych firm wycofało się z rosyjskiego rynku – napisało Radio Swoboda.

Część niezależnych ekspertów zauważa, że sankcje nałożone przez zachodnią społeczność na Rosję są najostrzejsze w historii XX i XXI wieku i można je porównać jedynie do restrykcji, które w 1980 roku pomogły obalić reżim apartheidu w Republice Południowej Afryki.

Według rosyjskich analityków niezależnych skutki sankcji Rosjanie zaczną odczuwać już w najbliższych dniach, a w kolejnych tygodniach będzie coraz gorzej. W pierwszej kolejności obywatele Federacji Rosyjskiej nie będą mogli kupić zachodnich produktów spożywczych, środków higieny, ubrań, elektroniki i wyposażenia mieszkań.

 

 

W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej wielu krajów dla rosyjskich samolotów oraz odcięciem banków od europejskiego i światowego systemu płatniczego, Rosjanie nie będą mogli swobodnie podróżować.

Zdaniem analityków, wycofanie się zachodnich firm z rosyjskiego rynku spowoduje wzrost bezrobocia. Na razie specjaliści nie potrafią oszacować, ile osób straci pracę, ale przewidują, że będzie to od kilkuset tysięcy do ponad miliona.
W dłuższej perspektywie wyraźnie odczuwalna będzie dla rosyjskiego rynku również emigracja rodzimych specjalistów, głównie z branż opierających się na nowoczesnych technologiach.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię