Linia lotnicza sprzedała więcej biletów niż miejsc? Może należeć ci się odszkodowanie

Wydawać by się mogło, że sprzedaż większej ilości biletów niż jest miejsc w samolocie powinna być nielegalna, a jednak tak nie jest.

Dobra wiadomość jest taka, że Według Departamentu Transportu możesz domagać się odszkodowania.

Linie lotnicze, nie tylko w czasach kryzysowych chcą się upewnić, że samoloty latają bez „pustych siedzeń” – zwykle są całkiem nieźle zorientowane co do tego, na których liniach ile jest miejsc pustych, a ile zarezerwowanych.

Jak twierdzi amerykański Departament Transportu „W większości przypadków linie lotnicze prawidłowo przewidują ilość miejsc zajętych przez pasażerów i wszystko idzie gładko. Ale czasami, zwłaszcza gdy pasażerowie wykupują bilety na zasadzie „super oferty”, okazuje się, że na jedno miejsce przypada kilka osób”. – twierdzi DOT. 

 

Czy należy mi się odszkodowanie?

Przed ostatecznym omówieniem wejścia ci na pokład samolotu, linia lotnicza musi poprosić o dobrowolną rezygnację z miejsca osoby które siedzą już w samolocie. Zwykle w zamian za pieniądze lub bony, których wysokość można negocjować.

W przypadku, gdy nikt nie chce ustąpić miejsca, linia lotnicza „odmówi ci wejścia na pokład lub wytypuje osobę, która będzie musiała opuścić samolot żebyś mógł spokojnie polecieć do miejsca docelowego.

Aby kwalifikować się do wypłaty odszkodowania, musisz spełnić kilka warunków:

 • Masz potwierdzoną rezerwację
 • Przyjechałeś na odprawę się na czas
 • Dotarłeś do bramki odlotów na czas
 • Linia lotnicza nie może dostarczyć cię do miejsca docelowego w ciągu godziny od pierwotnej godziny przylotu

Odszkodowanie nie przysługuje Ci w następujących sytuacjach:

 • Pasażerowie musieli zostać przeniesieni się do mniejszego samolotu ze względów bezpieczeństwa lub operacyjnych
 • W samolocie z 60 lub mniej miejscami występują problemy z wagą i wyważeniem
  Przejście do innej klasy miejsca (linie lotnicze muszą jednak zwrócić różnicę w cenie)
 • Jeśli jest to lot czarterowy zakontraktowany na konkretną podróż, która nie jest częścią regularnego rozkładu linii lotniczych
 • To mały samolot (mniej niż 30 pasażerów)
 • Lot odbywa się z innego kraju (linie lotnicze nadal mogą dobrowolnie wypłacić odszkodowanie)

DOT przypomina również klientom, że niestosowne zachowanie, awanturnictwo, ubliżanie załodze może wykluczyć daną osobę z prawa do odszkodowania.

Na jakiej wysokości odszkodowanie mogę liczyć?

Tak naprawdę wszystko będzie zależeć od ceny biletu, czasu opóźnienia przylotu i tego, czy twój lot odbywa się na terenie tego samego kraju, czy za granicę.

W przypadku lotów krajowych, jeśli opóźnienie wynosi od jednej do dwóch godzin, rekompensata wynosi 200% ceny biletu w jedną stronę. W ciągu dwóch godzin otrzymasz 400% tego kosztu, ale linie lotnicze w obu przypadkach mogą ograniczyć wypłatę odpowiednio do 775 USD i 1550 USD, jeśli cena biletu w jedną stronę przekroczy te kwoty.

W przypadku podróży międzynarodowych opóźnienie przylotu od 1 do 4 godzin zostanie zrekompensowane 200% ceny biletu w jedną stronę, podczas gdy 400% rekompensaty jest zarezerwowane w przypadku opóźnień powyżej 4 godzin.

26 stron internetowych, które pomogą ci zaoszczędzić na podróżach

 

Posłuchaj – podróż z dzieckiem: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię