Minister rozwoju i technologii oraz prezes Polskiej Agencji Kosmicznej z wizytą w USA

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak wraz z prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej rozpoczynają czterodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Główne tematy zaplanowanych spotkań to kwestie gospodarcze, współpraca kosmiczna i sytuacja związana z wojną na Ukrainie.

Jak mówi prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA Grzegorz Wrochna, dzisiejsza sytuacja międzynarodowa pokazuje, jak ważna jest możliwości obserwacji Ziemi z kosmosu.

„Technologie kosmiczne i bezpieczeństwo to w zasadzie są dwie strony tego samego medalu, bo to dzisiaj dzięki technologiom kosmicznych wiemy, co dzieje się nie tylko w naszym kraju i nie tylko przy naszych granicach, ale także, co dzieje się w innych krajach. Obrazowanie satelitarne pozwala nam dzisiaj śledzić nawet ruchy pojedynczych pojazdów” – dodaje szef POLSA.

 

Grzegorz Wrochna mówi, że w Kalifornii odbędą się też rozmowy na temat udziału Polski w przyszłych misjach NASA. „Jesteśmy zainteresowani misjami obserwującymi daleki kosmos, takimi jak Gamow Explorer czy Arcus” – powiedział prezes Agencji.

„Jesteśmy zainteresowani Marsem. Być może kolejny helikopter, który będzie latał nad Marsem, będzie skonstruowany przy udziale polskich naukowców” – mówi prezes POLSA. Planowane jest także podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną POLSA a amerykańską firmą Virgin Orbit w sprawie możliwości realizowania startów rakiet na orbitę okołoziemską z terenów Polski.

IAR

Język preppersów – podręczny słowniczek terminów

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię