Rosja zezwoli na kradzieże patentów i konfiskatę mienia zachodnich firm?!

Wall Street Journal informuje o ostrzeżeniach rosyjskiej prokuratury dotyczących zachodnich firm, które w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wycofały się z rosyjskiego rynku.

Prokuratura grozić ma aresztowaniami liderów, konfiskatą mienia oraz przejęciem znaków towarowych. Takie pogróżki otrzymały m.in. McDonald’s, Coca-Cola Co., P&G i IBM. Jak podaje magazyn – „Według osób zaznajomionych ze sprawą, rosyjscy prokuratorzy wystosowali ostrzeżenia do zachodnich firm w Rosji, grożąc aresztowaniem liderów korporacji krytykujących rząd lub zajęciem aktywów firm, które wycofają się z kraju”. Gazeta powołuje się na swoje źródła, które poinformowały, że „w minionym tygodniu prokuratorzy przekazali ostrzeżenia firmom takim jak Coca-Cola Co., McDonald’s Corp., Procter & Gamble Co, International Business Machines Corp. IBM i właściciel KFC, Yum Brands Inc, YUM Telefony listy, które zawierały groźby pozwania firm do sądu i zajęcia aktywów, w tym znaków towarowych”. Ostrzeżenia rosyjskiej prokuratury miały zostać wystosowane wobec firm z różnych sektorów – technologicznego, spożywczego, bankowego i odzieżowego.

 

Putin wyraża poparcie dla nacjonalizacji zagranicznych aktywów

Wall Street Journal poinformował również, że Prezydent Rosji Władimir Putin w zeszłym tygodniu wyraził poparcie dla ustawy nacjonalizującej aktywa zagranicznych firm, które opuszczają jego kraj z powodu inwazji na Ukrainę”. Według rozmówców i źródeł gazety wysłane ostrzeżenia skłoniły przynajmniej jedną z firm ograniczenia korespondencji z personelem w Rosji z obawy, że maile i wiadomości mogą zostać przechwycone. Niektóre z firm podjęły już środki w celu przeniesienia kadry kierowniczej z Rosji.

Pierwotnie artykuł WSJ ukazał się w niedzielę wieczorem, jednak później został uzupełniony. Jak informuje magazyn – „późną niedzielą, po opublikowaniu tego artykułu w Internecie ambasada Rosji w Waszyngtonie ponownie zamieściła go na Twitterze, opatrując go czerwoną etykietą FAKE NEWS”. Ambasada Rosji miała stwierdzić, że „decyzja czy kontynuować działalność przedsiębiorczą w naszym kraju należy wyłącznie do przedsiębiorstw”.

Nieugiętość zachodnich firm

Jak informują źródła WSJ – „mimo ostrzeżeń prokuratury, wiele firm nie zamierza zmieniać swoich decyzji o wycofaniu się lub zawieszeniu działalności”. Redakcja gazety przypomniała, że „w piątek rosyjska prokuratura generalna oświadczyła, że dopilnuje, by firmy, które zapowiedziały wstrzymanie lub zakończenie działalności, przestrzegały przepisów prawa pracy”. Wall Street Journal powołuje się również na słowa Andrieja Turczaka – sekretarza rady generalnej partii Jedna Rosja – „w zeszłym tygodniu Putin poparł plan nacjonalizacji działalności zachodnich firm, które opuszczają Rosję, przedstawiony przez jednego z członków jego dominującej partii Jedna Rosja. Takie posunięcie pomogłoby zapobiec utracie miejsc pracy i utrzymać zdolność Rosji do produkowania towarów w kraju”.

Przed próbami nacjonalizacji aktywów przez Rosję ostrzega Waszyngton. Rzecznik prasowa Białego Domu – Jen Psaki napisała na Twitterze, że „każda bezprawna decyzja Rosji o przejęciu aktywów tych firm ostatecznie spowoduje jeszcze większy ból gospodarczy dla Rosji”.

Preppersi mają swoje 5 minut – kim są?

 

Posłuchaj:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię