Słodziki. Szkodzą czy nie?

W USA można kupić osiem słodzików zatwierdzonych do użytku przez FDA:

  • sacharynę,
  • aspartam,
  • acesulfam potasowy (Ace-K),
  • adwantan,
  • glikozyd stewiolowy,
  • neotam,
  • ekstrakt z owoców Luo Han Guo.

 

Środowisko naukowe ma podzielone opinie na temat wpływu słodzików na zdrowie. Niektórzy naukowcy potwierdzają szkodliwość słodzików, eksperci ds. żywienia twierdzą, że można je bezpiecznie stosować, ale z umiarem. Inni posuwają się w swoich opiniach jeszcze dalej mówiąc, że nawet są pomocne dla tych, którzy muszą regulować poziom cukru we krwi. Jak jest naprawdę?

1. Waga

Ostatnie badania wskazują, że produkty spożywcze i napoje słodzone alternatywnymi substancjami słodzącymi mogą powodować zmniejszenie apetytu na cukier. To z kolei może pomóc ludziom kontrolować wagę, zmniejszyć spożycie kalorii pochodzących z dodanych cukrów i kontrolować poziom cukru we krwi.

2. Nowotwory

Badania przeprowadzone przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) wykazały, że sukraloza jest bezpieczna dla każdego i nie powoduje raka. Sprawa wygląda trochę inaczej w przypadku aspartamu. Badania wskazały na możliwy związek między aspartamem a ryzykiem zachorowania na raka. Jednak zarówno Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), jak i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdziły, że badania nie wykazały wyraźnego związku. Dopuszczalne dzienne spożycie aspartamu przez EFSA wynosi 40 miligramów / kilogramów / dzień, co oznacza, że ​​osoba ważąca 60 kilogramów (132 funty) musiałaby wypijać 12 puszek napoju gazowanego dziennie, aby osiągnąć maksymalny limit.

3. Cukrzyca

Według American Diabetes Association słodziki są dla niektórych osób dobrym zamiennikiem cukru. Potencjalny spadek kalorii i węglowodanów może prowadzić do poprawy długoterminowego poziomu cukru we krwi, masy ciała i zdrowia kardiometabolicznego. Niedawne badania przeprowadzone przez Ohio State University Wexner Medical Center i Ohio State University College of Medicine wykazały, że sacharyna, która znajduje się w Sweet 'N Low, nie miała żadnego wpływu na poziom glukozy (cukru) we krwi.

4. Zdrowie jelit

Wpływ substancji słodzących na mikroflorę jelitową nie jest w pełni wyjaśniony. W jednym z badania zauważono, że sucharoza w dużych dawkach powodowała zmiany w mikrobiomie, które w niektórych przypadkach prowadziły do nietolerancji glukozy.

5. Bóle głowy

Przeciwnicy słodzików twierdzą, że powodują one bole głowy, w szczególności aspartam. Vaukowcy odkryli, że osoby, które spożywały aspartam, nie były bardziej narażone na bóle głowy niż osoby, które przyjmowały placebo.

Wydaje się, że będzie musiało upłynąć jeszcze dużo czasu do momentu gdy nauka ostatecznie potwierdzi lub zaprzeczy tezie, że słodziki są szkodliwe. A do tego czasu może lepiej byłoby ich po prostu… unikać?

11 skutków ubocznych picia niewystarczającej ilości wody

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię