Minister Piotr Nowak z oficjalną wizytą w USA

Przebywający w Waszyngtonie minister rozwoju i technologii Piotr Nowak zabiegał o usunięcie Rosji z grupy G20 i przyznanie jej miejsca Polsce. W stolicy USA minister spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej administracji, międzynarodowych instytucji finansowych, ośrodków analitycznych i biznesu.

W wywiadzie dla Polskiego Radia Piotr Nowak powiedział, że propozycja usunięcia Rosji z G20 i zastąpienia jej Polską spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem. „To jest nowa propozycja ale wszyscy uważają, że w takiej organizacji nie ma miejsca dla Rosji, która się zachowuje tak brutalnie i agresywnie” – powiedział.

Minister przyznał, że nie ma jasnych kryteriów usuwania z G20 ponieważ grupa ta nie posiada stałej struktury. „Ta propozycja spotkała się z tak pozytywnym odzewem, że jeden z moich rozmówców powiedział, że gdyby był z tym problem to należy porzucić G-20 i stworzyć organizację, w której będzie Polska” – mówił Piotr Nowak. Minister dodał, że obecnie jest odpowiedni moment by podjąć radykalne kroki.

 

Podczas dwudniowej wizyty w Waszyngtonie minister technologii i rozwoju spotkał się miedzy innymi z sekretarz ds. handlu Giną Raimondo, szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą, przedstawicielami Departamentu Stanu, Banku światowego, ośrodka Atlantic Council oraz Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu.

Dziś w Los Angeles minister weźmie udział w ceremonii podpisania listu intencyjnego pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a firmą Virgin Orbit w sprawie dostarczenia technologii umożliwiającej wynoszenie satelitów na orbitę z terytorium Polski.

IAR

Dlaczego powinniśmy mówić “w Ukrainie”, a nie “na Ukrainie”?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię