Szef NATO: zwiększamy obecność na wschodniej flance. Zaniepokojenie możliwością użycia broni chemicznej

Sekretarz generalny NATO zapowiedział jeszcze większe wzmocnienie wschodniej flanki w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę. Jens Stoltenberg mówił też o zaniepokojeniu możliwością przeprowadzenia przez Rosję prowokacji z użyciem broni chemicznej na Ukrainie.

Szef Sojusz podkreślił, że jakiekolwiek użycie broni chemicznej przez Rosję będzie złamaniem międzynarodowego prawa. „Rosja zapłaci wysoką cenę, ale nie chcę spekulować na razie na temat możliwej reakcji NATO” – powiedział Jens Stoltenberg, który nazwał absurdalnymi zarzuty Rosji dotyczące broni chemicznej i biologicznej na Ukrainie.

 

Powiedział też, że w reakcji na rosyjską napaść Sojusz będzie musiał zmienić rozmieszczenie swoich sił, między innymi na wschodniej flance. Jutro na ten temat mają rozmawiać ministrowie obrony na spotkaniu w kwaterze głównej NATO. „Ministrowie rozpoczną ważną dyskusję o konkretnych działaniach, które zwiększą nasze bezpieczeństwo w dłuższej perspektywie we wszystkich domenach” – dodał Jens Stoltenberg. To oznacza więcej sił na lądzie, morzu i w powietrzu. Sekretarz generalny powtórzył, że atak na jednego sojusznika doprowadzi do reakcji wszystkich państw NATO.

Zapewniał, że Sojusz cały czas zwiększa czujność rozmieszczając systemy obrony powietrznej Patriot między innymi w Polsce oraz wysyłając samoloty AWACS patrolujące przestrzeń powietrzną Sojuszu.

Szef NATO mówił też o konieczności zwiększenia wydatków na obronę przez wszystkich sojuszników. Był też pytany o wizytę w Kijowie premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów rządów Czech i Słowenii.

Jens Stoltenberg odpowiedział, że ważne, że liderzy krajów NATO i Unii Europejskiej utrzymują kontakty z prezydentem Zełenskim. „Ważne jest utrzymywanie kontaktów na wszystkich poziomach i w różnych formatach z przedstawicielami ukraińskich władz” – dodał szef Sojuszu.

IAR

Stany Zjednoczone ostrzegają Chiny przed wspieraniem Rosji

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię