Prezydent Ukrainy W.Zełenski apeluje do Kongresu

Podczas wystąpienia w amerykańskim Kongresie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Stany Zjednoczone do ustanowienia nad Ukrainą humanitarnej strefy zakazu lotów albo przekazania jej samolotów bojowych. Zełenski wyraził wdzięczność za dotychczasową pomoc, jakiej USA udzieliły Ukrainie.

Prezydent Ukrainy przemawiał za pośrednictwem połączenia internetowego. Wołodymyr Zełenski mówił, że Rosja stosuje na Ukrainie terror, jakiego Europa nie widziała od 80 lat. Apelował, by wszystkie amerykańskie firmy opuściły Rosję, ponieważ rosyjskie pieniądze są przesiąknięte ukraińską krwią.

Ukraiński prezydent zaprezentował wideo przedstawiające zniszczenia na Ukrainie, do których doszło w wyniku rosyjskiej agresji. „Mam marzenie – te słowa są znane każdemu z Was. Jestem w potrzebie, muszę chronić nasze niebo. Potrzebuję waszej decyzji, waszej pomocy” – mówił do amerykańskich polityków.

 

Wołodymyr Zełenski dodał, że po wprowadzeniu strefy zakazu lotów nad Ukrainą „Rosja nie będzie w stanie terroryzować wolnych ukraińskich miast”. Obecnie – jak zaznaczył – „Rosja zamieniła ukraińskie niebo w źródło śmierci dla tysięcy ludzi”. „Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, to przyślijcie nam chociaż systemy obrony przeciwlotniczej i samoloty” – powiedział prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu zwrócił się z apelem do prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o bycie „przywódcą pokoju”. „Jesteś przywódcą narodu, swojego wielkiego narodu. Życzę, abyś był przywódcą świata. Bycie przywódcą świata oznacza bycie przywódcą pokoju” – powiedział prezydent Ukrainy. Zaznaczył, że wojna z Rosją dotyczy nie tylko jego kraju, ale „wartości Europy i świata”.

Wołodymyr Zełenski porównał doświadczany przez Ukrainę horror wojny z Rosją do ataku na Pearl Harbor i ataków z 11 września. „To terror, którego Europa nie widziała, nie widziała od 80 lat” – stwierdził. „Pamiętacie Pearl Harbor, straszny poranek 7 grudnia 1941 roku, kiedy wasze niebo było czarne od atakujących was samolotów” – mówił ukraiński prezydent. „Pamiętacie 11 września, straszny dzień w 2001 roku, kiedy zło próbowało zamienić wasze miasta, niezależne terytoria, w pola bitwy” – powiedział Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że Ukraina teraz „doświadcza tego samego każdego dnia”.

 

Wołodymyr Zełenski zaapelował o zaostrzenie sankcji nałożonych na Rosję. Zaproponował objęcie nimi wszystkich rosyjskich polityków popierających agresję. Wezwał też wszystkie amerykańskie firmy do wycofania się z Rosji.
Amerykańscy kongresmeni nagrodzili Wołodymyra Zełenskiego długimi brawami na stojąco.

Ukraina została zaatakowana przez Rosję 24 lutego na rozkaz prezydenta Władimira Putina. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

IAR

Kozakiewicz chętnie by pokazał jeszcze raz “wała” Rosjanom.

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię