Jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami?

Zmywarka w dzisiejszych czasach to obowiązkowe wyposażenie większości domów.

Zdecydowanie zmniejsza czas, który trzeb spędzić w kuchni, pozwala zaoszczędzić wodę i pieniądze. Warto jednak pamiętać, że jak każde urządzenie musi być utrzymywana w czystości, żeby sama mogła dobrze myć naczynia.

Stąd tak ważne jest, żeby pozbyć się zalegającego brudu, który sprawia, że ze zmywarki wydobywa się nieprzyjemny zapach i zmniejsza skuteczność mycia. Przed rozpoczęciem mycia warto zapoznać się z zasadami, które należy wykorzystywać na co dzień.

1. Wietrzenie

Po skończonym cyklu mycia należy otworzyć drzwi zmywarki. Naczynia najlepiej jest wyjąć po 10-30 minutach, dlatego, że wtedy zdążą się już schłodzić. Jednak drzwiczki powinny pozostać uchylone przez cały czas, nawet po wyciągnięciu naczyń. Dzięki temu wilgoć może wyparować, co ograniczy rozwój bakterii i pleśni.

 

2. Czyszczenie filtra

Przynajmniej raz w tygodniu ze zmywarki należy wyjąć filtr i usuń wszystkie ewentualne pozostałości po jedzeniu. Po tym procesie filtr należy porządnie umyć.

3. Regularne uzupełnianie soli do zmywarki

Nie powinno się zapominać o uzupełnianiu soli do zmywarki, ponieważ dzięki temu woda podczas mycia jest bardziej miękka, co sprawia, że szklane naczynia ładnie błyszczą.

4. Mycie zmywarki

Zmywarkę należy myć co najmniej raz w miesiącu lub po myciu bardzo tłustych potraw.

5. Czystość między myciami

Pomiędzy myciami na dno zmywarki można wysypać łyżkę sody oczyszczonej i dodać 3 krople olejku eukaliptusowego. Dzięki takiemu zabiegowi zmywarka będzie zawsze ładnie pachnieć.

Poniżej prezentujemy sposób mycia zmywarki.

Czym myć?

Zmywarkę można w sposób ekologiczny myć za pomocą mieszaniną octu i wody w proporcji 1:1. Warto wzbogacić ją o 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego. Jeśli zabrudzenia są szczególnie uporczywe można sięgnąć po ekologiczne mleczka do czyszczenia.

Czyszczenie krok po kroku:

1. Na samym początku należy wyjąć ze zmywarki wszystkie kosze na naczynia i sztućce. Do ich oczyszczenia warto sięgnąć po wodę z mydłem, która świetnie porodzi sobie z drobnymi zabrudzeniami.

2. Teraz można zająć się drzwiami zmywarki. Jeśli chcemy wyczyścić wszelkie zakamarki warto sięgnąć do szczotkę do mycia naczyń lub szczoteczkę do mycia zębów z twardym włosiem.

3. Kolejnym etapem jest wyczyszczenie przycisków i obudowy zmywarki.

4. Sprawdzamy drożność odpływu.

 

5. Na koniec na dno zmywarki można wlać szklankę octu spirytusowego i użyć programu pustego mycia naczyń, co pomoże odkazić i oczyścić zmywarkę.

Utrzymanie zmywarki w czystości nie wymaga użycia sklepowej chemii. Dzięki domowym sposobom można utrzymać to urządzenie w czystości. Przedstawiony powyżej proces można wykonać w mniej niż 15 minut.

20 zastosowań cytryny

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię