Środa (16.03) była 21-ym dniem rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Hadze – „Rosja złamała prawo międzynarodowe i musi wycofać się z Ukrainy”. O rosyjskiej agresji mówił też prezydent Ukrainy przemawiający przed Kongresem USA.
Zaprezentował on film ukazujący oblicze wojny. Departament Stanu odniósł się do propozycji Jarosława Kaczyńskiego, a prezydent USA Joe Biden poinformował o znaczącej dostawie broni dla Ukrainy. Prezentujemy najważniejsze wydarzenia dotyczące wojny w Ukrainie.
Trybunał w Hadze wydał wyrok ws. Rosji
- Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze na wniosek Ukrainy wydał wyrok w sprawie rosyjskiej inwazji.
- Trybunał zawyrokował, że inwazja prowadzona przez Władimira Putina jest nielegalna, nałożył na Rosję środek tymczasowy w postaci wezwania do natychmiastowego zakończenia działań wojennych.
- Jak powiedziała sędzia Joan E. Donoghue – „Użycie siły na terytorium Ukrainy to naruszenie prawa międzynarodowego, jak i Karty Narodów Zjednoczonych”.
Zełenski apeluje do Bidena
- W przemówieniu wygłoszonym przez połączonymi izbami Kongresu USA prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apelował o wsparcie – „Jeśli strefa zakazu lotów nad Ukrainą to zbyt wiele, to potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów„. Jak dalej powiedział – „Rosja nie powinna otrzymać z USA ani centa, by nie mogła zabijać ludzi na Ukrainie”.
- Zełenski przypomniał Amerykanom o zamachu terrorystycznym na World Trade Center w 2001 roku, jak stwierdził – „My doświadczamy tego codziennie”. Zaapelował do Joe Bidena aby był „przywódcą świata” – co jego zdaniem oznacza bycie również „przywódcą pokoju”.
- Jak wyliczył ukraiński przywódca – siły rosyjskie wystrzeliły „prawie 1000 rakiet na Ukrainę i niezliczone bomby”, dronów zaś używają po to, aby „zabijać nas z precyzją”.
- Zełenski w pewnym momencie przerwał swoje przemówienie aby pokazać Kongresmenom dramatyczny film ukazujący skutki rosyjskiej inwazji.
-
Zobacz także: Kozakiewicz chętnie by pokazał jeszcze raz “wała” Rosjanom
Kolejna amerykańska pomoc dla Ukrainy
- Kilka godzin po wystąpieniu Zełenskiego, prezydent USA Joe Biden podpisał nowy pakiet pomocy wojskowej przeznaczony dla Ukrainy.
- Amerykanie chcą przekazać 800 zestawów przeciwlotniczych – w tym dłuższego zasięgu oraz 9 tysięcy zestawów przeciwpancernych.
- Łączna wartość planowanej amerykańskiej pomocy szacowana jest na 800 milionów dolarów.
- Jak zapewnił Joe Biden – „To może być długa i trudna bitwa, ale będziemy stale wspierać Ukrainę. To, co robi Rosja w Ukrainie jest przerażające i prezydent Rosji Władimir Putin zapłaci za to wysoką cenę”.
- Rosja nie zważa jednak na swoją sytuację międzynarodową, kontynuuje inwazje, dopuszczając się kolejnych zbrodni wojennych.
Przemówienie Putina
- W środę Władimir Putin przemówił w rosyjskiej telewizji. Jak stwierdził – „Jeśli Zachód myślał, że Rosja się cofnie, to jej nie zrozumiał. Nie powiedzie się jego próba osiągnięcia globalnej dominacji i rozczłonkowania Rosji”.
- Zdaniem rosyjskiego prezydenta Rosja i tak osiągnie swoje cele, a za działaniami zachodu kryć się mają „wrogie cele geopolityczne […] Zachód nie chce silnej i suwerennej Rosji”.
- Według Putina celem Zachodu ma być „zniszczenie całej rosyjskiej gospodarki, każdego Rosjanina„.
- Putin powtórzył swoje oskarżenia wobec władz w Kijowie, nazywając je „neonazistami”, twierdził, że Ukraina była bliska pozyskania broni masowego rażenia, która zamierzała wykorzystać przeciwko Rosji.
- amerykańscy senatorzy jednogłośnie uznali Władimira Putina za zbrodniarza wojennego.
- Jak komentował lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer – „Putin nie może uciec przed odpowiedzialnością za okrucieństwa popełnione wobec narodu ukraińskiego”.
Andrzej Duda spotkał się z tureckim przywódcą
- Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem. Tematem rozmów było wsparcie dla Ukrainy.
- Po spotkaniu Erdogan powiedział – „Podzieliliśmy się naszymi poglądami dotyczącymi bezpieczeństwa europejskiego. Zgodziliśmy się, że powinniśmy kontynuować dyplomatyczną drogę do zażegnania konfliktu”.
- Duda przekazał, że jednym z istotnych punktów rozmów byli uchodźcy – „To w Turcji miliony Syryjczyków ukrywało się przed bombami. Cieszę się, że mogłem z panem prezydentem porozmawiać o tych doświadczeniach, z których możemy czerpać”.
- Prezydent RP podpisał nowelizacje ustawy upraszczającą formalności przy przekazywaniu uzbrojenia innym państwom.
Rosyjskie sankcje wobec USA
- Rosja postanowiła dokonać odwetu za nałożone na nią sankcje.
- Rosyjskie sankcje nałożone miały zostać na prezydenta USA Joe Bidena oraz najważniejszych urzędników amerykańskiej administracji.
- Biały Dom przekazał, że sankcje formalnie nałożono na ojca amerykańskiego prezydenta, który nie żyje od 20 lat.
- Jak zapewniała rzeczniczka administracji Bidena, Jen Psaki – „Żadne z nas nie planuje wycieczki do Rosji, nikt tam nie ma konta bankowego, do którego tracilibyśmy dostęp, więc poradzimy sobie”.
„Kijów wygląda jak miasto z filmu katastroficznego”
- Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller towarzyszył premierowi Morawieckiemu i wicepremierowi Kaczyńskiemu w wyjeździe do Kijowa.
- Müller przestrzega – „To naiwne, jeśli ktoś myśli, że Putin nie może przyjść do Polski. Jeżeli nie powtrzymamy go teraz, to nie tylko mieszkańcy Kijowa będą nosić kamizelki kuloodporne i hełmy, ale i zachodni Europejczycy”. Dodał również, że „Kijów jest opustoszały, wgląda jak miasto z filmu katastroficznego”.
- Zdaniem rzecznika rządu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest zadowolony z postawy części europejskich przywódców.
- Do części liderów państw zachodnich zwrócił się Mateusz Morawiecki, który wezwał premiera Wielkiej Brytanii, prezydenta Francji i kanclerza Niemiec, aby również pojechali do Kijowa.
Polska chce misji pokojowej NATO w Ukrainie
- Minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił projekt misji pokojowej NATO w Ukrainie, o której we wtorek wspominał wicepremier Jarosław Kaczyński.
- Szczegóły polskiego planu Błaszczak objaśnił na spotkaniu ministrów obrony państwa NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu.
- Propozycję skomentował amerykański Departament Stanu – rzecznik dyplomacji USA Ned Price – „Wysłanie żołnierzy USA na Ukrainę mogłoby tylko przedłużyć i rozszerzyć wojnę, podczas gdy naszym celem jest jak najszybsze jej zakończenie”.
- Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział – „Jesteśmy zgodni co do tego, że nie powinniśmy przemieszczać naszych sił na terytorium Ukrainy; ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt nie wyszedł poza ten kraj”.
Rosja pali zwłoki poległych żołnierzy w piecach
- Zdaniem ukraińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej Moskwa chce ukryć przed swoimi obywatelami, że w Ukrainie giną rosyjscy żołnierze.
- Zwłoki poległych żołnierzy palone są w metalurgicznych piecach zlokalizowanych w Doniecku.
- Według obliczeń strony ukraińskiej, do tej pory zginęło ok. 13,8 tysiąca rosyjskich żołnierzy.
- Wśród poległych znajdują się również rosyjscy generałowie wysłani na front. Ukraiński portal Telegraf doniósł o zlikwidowaniu przez siły ukraińskie generała elitarnej 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych Olega Mitiajewa.
Porwany mer Melitopola odzyskał wolność
- Uprowadzony przez Rosjan mer Melitopola Iwan Fedorow jest już na wolności.
- Uwolnienie polityka potwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który rozmawiał z nim już przez telefon.
- Jak przekazał szef biura prezydenta Kyryło Tymoszenko – „Fedorow jest już bezpieczny, wolność odzyskał dzięki operacji specjalnej”.
- Podczas uprowadzenia merowi nałożono na głowę foliowa torbę, miał przebywać w Donbasie, gdzie go torturowano.
„Atak na Polskę potraktujemy jako agresję na USA”
- Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski zapewnił, że „Jeżeli Polska zostanie zaatakowana, potraktujemy to jak agresję na Stany Zjednoczone”.
- Amerykanin przypomniał tym samym o gwarancjach zawartych w artykule 5 Traktatu NATO.
- Zdaniem ambasadora zmieniło się „przesłanie do Władimira Putina”, które obecnie brzmi – „Zachód, NATO i Unia Europejska są zjednoczone”.
Financial Times o umowie pokojowej
- Financial Times dotarł do projektowanego 15-punktowego układu pokojowego pomiędzy Rosją a Ukrainą. Przewiduje on m.in. wycofanie się rosyjskich wojsk i rezygnację Kijowa z chęci wstąpienia do NATO.
- Dziennik wspomina o potencjalnych przeszkodach, które utrudniałyby wejście umowy w życie – są to m.in zachodnie gwarancje bezpieczeństwa i status terytoriów zajętych przez Rosję przed lutowa agresją.
- Analitycy wskazują również, że Rosja może mieć nieszczere intencje – celowo bierze udział w negocjacjach aby zyskać czas na przegrupowanie wojsk.
- Jak przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak – „Jedyny możliwy model gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy musi opierać się na jasno określonych zasadach i na grupie sojuszników. Szwedzki czy austriacki model neutralności nie wchodzi w grę”.
- Podolak stwierdził również, że „Financial Times opublikował jedynie żądania strony rosyjskiej, podczas gdy Kijów ma własne warunki”.
Rosjanie ponownie strzelają do cywilów
- W środę do sieci trafiło nagranie ukazujące kolejny barbarzyński atak wojsk rosyjskich na ludność cywilną Ukrainy.
- W Czernichowie wojska rosyjskie otworzyły ogień do cywilów stojących w kolejce po chleb.
- Zginęło co najmniej 10 osób.
Zhakowano ukraińską telewizję
- Ukraiński kanał „Ukraina-24” wyemitowała na pasku informację o tym, jakoby prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił kapitulację i apeluje do żołnierzy ukraińskich o złożenie broni.
- Telewizja potwierdziła, że doszło do ataku hakerskiego, już wcześniej ukraińskie służby ostrzegały, że podobny atak jest możliwy.
- W środę na Telegramie prezydent Zełenski oświadczył – „My jesteśmy w domu. Bronimy swoich dzieci, swoich rodzin. Żadnej broni nie zamierzamy składać aż do naszego zwycięstwa”.
-
Czytaj także: Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden nazwał Putina zbrodniarzem wojennym
Możliwa niewypłacalność Rosji
- Jak informuje agencja ratingowa Fitch – „Zapłata w lokalnej walucie odsetek od rosyjskich obligacji dolarowych, które mają być uregulowane 16 marca, oznaczałoby niewypłacalność państwa po upływie 30-dniowego okresu karencji”.
- Zaległe odsetki Rosji to 117 milionów dolarów.
- Technicznym bankructwem kraju określa się sytuację, w której gospodarka nie realizuje płatności odsetkowych pomimo posiadania środków, które są w stanie obsługiwać krajowe zadłużenie.