Prezydent W.Zełenski: Przestrzegamy tych, którzy przyłączą się do okupanta

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do obywateli państw trzecich, których próbuje werbować Rosja, aby nie przyłączali się do rosyjskiej inwazji. Nawiązał tym samym do informacji, według których Rosja ma sprowadzać do wojny na Ukrainę między innymi obywateli Syrii.

W nocnym przemówieniu ukraiński prezydent podsumował 22. dzień wojny. „Mamy informacje, że rosyjska armia rekrutuje najemników z innych krajów, próbując podstępnie zwerbować jak najwięcej młodych ludzi do służby wojskowej” – powiedział Wołodymyr Zełenski. „Przestrzegamy tych, którzy przyłączą się do okupanta na naszej ukraińskiej ziemi: to będzie najgorsza decyzja w waszym życiu” – dodał. „Lepsze długie życie niż te grosze, które wam proponują” – zaznaczył prezydent Ukrainy.

 

Wołodymyr Zełenski poinformował, że do niewoli trafiają nowi rosyjscy poborowi. „Wśród nich są tacy, którzy odmawiają powrotu do Rosji. A jest wielu, którzy nawet nie wspominają o Rosji” – powiedział ukraiński prezydent. Dodał, że do wielu domów jeńców dotarły fałszywe informacje o ich śmierci. „Rosjanie, którzy mnie słyszycie, mówcie o tym. Każda matka, która wie, że jej syna skierowali na wojnę na Ukrainę, powinna sprawdzić, gdzie przebywa jej syn” – powiedział prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że rodzice, którzy nie wiedzą, co się stało z ich dziećmi, mogą znaleźć w internecie numery telefoniczne i połączyć się z ukraińską infolinią. Zwracając się do obywateli Rosji, powtórzył, ze Ukraina nie chciała tej wojny. „Myśmy nie liczyli na tysiące wziętych do niewoli. Nam nie potrzeba 13 tysięcy, a może i więcej zabitych rosyjskich żołnierzy. Nie potrzeba. Nie chcieliśmy tej wojny. Chcemy tylko pokoju. I chcemy, żebyście kochali swoje dzieci bardziej, niż boicie się swojej władzy” – stwierdził ukraiński prezydent.

Tymczasem w ciągu ostatnich 24 godzin Ukraińskie Siły Obrony Powietrznej zniszczyły 14 wrogich celów – poinformowało ich dowództwo. Wśród nich są przynajmniej dwa rosyjskie myśliwce i kilka innych samolotów, których charakterystyki są ustalane. Zestrzelone zostały również trzy drony, trzy pociski manewrujące i jeden helikopter. Rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat poinformował, że ukraińskie myśliwce stoczyły minionej doby kilka bitew – strąciły myśliwiec i samolot szturmowy, a bombowce i samoloty szturmowe Sił Powietrznych zadały ciężkie ciosy kolumnom pojazdów opancerzonych i pojazdów wspierających wojska najeźdźców.

Siły rakietowe informują o zestrzeleniu kolejnych pięciu samolotów. Zniszczono trzy drony, trzy rakiety manewrujące. „Bijemy wroga razem, razem, aż do zwycięstwa” – stwierdził Jurij Ihnat.
Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego na rozkaz prezydenta Władimira Putina. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

IAR

Kluczowe momenty w karierze i życiu Władimira Putina

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię