Te francuskie koncerny rolno-spożywcze nie chcą wycofać się z Rosji

Dziennik „Le Monde” napisał w dzisiejszym wydaniu, że francuskie koncerny rolno-spożywcze nie chcą wycofać się z rosyjskiego rynku – w przeciwieństwie do wielu zachodnich firm, które opuściły Rosję po wybuchu wojny na Ukrainie.

„Teraz firmy te są przyparte do muru” z powodu międzynarodowej presji i sankcji nakładanych na Rosję – zaznacza francuski dziennik.

 

W artykule w „Le Monde” napisano, że „koncerny Danone, Lactalis, Savencia, Bonduelle i Pernod Ricard nie chcą opuścić kraju, w którym cierpliwie rozwijały swoją działalność od lat 90.” Jednocześnie podkreślono, że „inwazja rosyjskich wojsk na Ukrainę prowadzona przez Władimira Putina wstrząsnęła ich dotychczasowymi zasadami”.

Dziennik podał przykład specjalizującej się w przetwórstwie warzyw firmy Bonduelle, która ogłosiła, że przeznaczy dochód z tegorocznej sprzedaży na odbudowę Ukrainy, ale wykluczyła wycofanie się z rosyjskiego rynku. „Naszym priorytetem jest kontynuowanie działalności w Rosji, zapewnienie zbiorów w bieżącym roku” – tłumaczył dyrektor generalny firmy Guillaume Debrosse. „Nie chcemy, aby na aktualny kryzys nałożył się kryzys żywnościowy” – wyjaśniał dyrektor Bonduelle, przyznając, że „utrzymanie tego stanowiska nie jest proste”.

Swoją działalność w Rosji utrzymała także firma Danone, specjalizująca się w produktach mleczarskich. „Le Monde” przypomniał, że roczne obroty firmy w Rosji wynoszą ponad miliard euro i że Danone jest „jednym z kluczowych graczy na rosyjskim rynku spożywczym”. Firma zatrudnia ponad osiem tysięcy pracowników w trzynastu fabrykach na terenie Rosji.

Gazeta zauważyła, że niektóre francuskie firmy, między innymi te produkujące alkohole, zostały zmuszone do zawieszenia sprzedaży swoich produktów w Rosji, z powodu sankcji nałożonych przez Unię Europejską.

IAR

E.Macron w rozmowie z W.Putinem wyraził zaniepokojenie sytuacją w Mariupolu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię