9 podstawowych zasad przechowywania wody pitnej

W przypadku jakiejkolwiek katastrofy woda pitna jest niezbędnym elementem przetrwania. Warto mieć 2 galony wody na każdego członka rodziny i zapasy na przynajmniej 30 dni.

Aby mieć pewność, że zapasy zgromadzonej wody będą przydatne w momencie sytuacji -SHTF należy przestrzegać poniższych zasad preppersów magazynowania wody:

1. Nigdy nie przechowuj wody w pojemniku, w którym wcześniej trzymałeś inne rzeczy, ponieważ może to doprowadzić do zanieczyszczenia wody, nawet jeśli dokładnie umyłeś pojemniki. Nawet jeśli w tych pojemnikach wcześniej były przechowywane napoje czy mleko. Nie zmieniaj oryginalnego przeznaczenia dzbanków na mleko lub butelek po napojach, beczek piwa ani niczego innego do przechowywania wody pitnej. Praktycznie niemożliwe jest pozbycie się wszystkich bakterii i cukrów pozostawionych na ściankach pojemnika. Nawet niewielka ilość zanieczyszczeń może zepsuć wodę.

 

2. Karton nie nadaje się do długotrwałego przechowywania wody. Tekturowe pojemniki mogą wystarczyć na kilka dni, ale zawiodą, jeśli planujesz przechowywać wodę długoterminowo.

3. Metalowe pojemniki nie nadają się do przechowywania wody, chyba że są ze stali nierdzewnej. Wszelkie inne metale powodują, że woda bardzo szybko rdzewieje, a taka woda nie nadaje się do picia.

4. Nie przechowuj wody w pojemnikach, których nie można zamknąć. Zawsze używaj pojemników, beczek, kanistrów z zakrętką lub pokrywką. W bardzo szczególnych przypadków, jeśli nie masz wyboru każdy pojemnik bez szczelnego zamknięcia przynajmniej przykryj plandeką, aby zabezpieczyć wodę przed zanieczyszczeniami takimi jak liście, owady czy zwierzęce odchody.

5. Nigdy nie przechowuj wody w żadnym zbiorniku, który może zostać skażony. Jeśli uważasz, że Twój pojemnik na wodę może zostać w pewnym momencie zagrożony, znajdź inną opcję.

6. Unikaj ciepła i bezpośredniego światła słonecznego podczas przechowywania wody. Staraj się trzymać pojemniki z wodą w chłodnym i zacienionym miejscu. Twoja piwnica, spiżarnia bez okien lub garaż z kontrolowaną temperaturą to dobra opcja. Promienie ultrafioletowe są silne i powodują wyciek chemikaliów z plastiku, a w niektórych przypadkach nawet ze szkła.

 

7. Rób rotację zapasów wody i często je sprawdzaj pod kątem daty ważności i wystarczających rezerw.

8. W sytuacji SHTF wodę w butelkach pij w ciągu trzech dni od otwarcia, aby zminimalizować ryzyko mikrobiologicznych patogenów lub pleśni.

9. Używaj tylko wysokiej jakości pojemników na żywność do przechowywania wody. Istnieje kilka sposobów, aby stwierdzić, czy pojemnik jest wykonany z plastiku spożywczego:

  • Plastikowe pojemniki na spodzie mają namalowane trójkąty z cyframi . Każda cyfra ma swoje znaczenie. 1, 2, 4 i 7 oznaczają, że ten plastik nadaje się do pojemników przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
  • Kolejną ważną informacją, którą można przeczytać na spodzie pojemnika, jest oznaczenie, czy pojemnik można bezpiecznie zamrozić lub przechowywać w magazynie. Kiedy kupujesz beczkę na wodę lub jakikolwiek inny plastikowy pojemnik, sprawdź czy widnieje na nim napis “Freezer, Refrigerator, Pantry Safe.” To zdanie oznacza, że ​​można w nim przechowywać żywność i wodę.

Co robić jak zabraknie prądu?

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię