Ewakuacja dzieci chorych na raka

Z Ukrainy do Polski są ewakuowane dzieci chore onkologicznie. Wojna uniemożliwia prowadzenie sprawnej terapii i naraża małych pacjentów na traumę.

Ewakuację z Lwowskiej Kliniki Dziecięcej koordynuje Paweł Kukiz – Szczuciński. Jak mówi, przeniesienie na zachód Europy to często jedyna szansa na uratowanie życia małego pacjenta.

 

Chodzi tu między innymi o zwiększenie przepustowości centrum leczniczego. „Poza tym niestety spodziewamy się, że alarmy przeciwlotnicze mogą zmienić się w eksplozje” – powiedział lekarz. Dzieciom w szpitalu towarzyszą rodziny. Młodzi pacjenci pochodzą z całej Ukrainy, w tym z Charkowa, gdzie toczą się ciężkie walki.

Dla dzieci dużą traumą jest też opuszczanie łóżek i schodzenie do piwnicy w trakcie alarmów przeciwlotniczych. „To jest dla dzieci trauma, dzieci się tego boją. Tam jest zimno, łatwo się przeziębić. To nie jest dobre dla dzieci” – powiedział lekarz.
Ewakuację rozpoczęto w pierwszych dniach wojny. Do tej pory na teren Unii Europejskiej zostało przetransportowanych ponad 300 dzieci, a razem z towarzyszącymi im członkami rodziny to ponad 1000 osób.

Dzieci karetkami są transportowane do Medyki, skąd specjalistycznym pociągiem medycznym jadą pod Kielce, a stamtąd do jednej z ponad 100 klinik na całym świecie, które zgłosiły udział w akcji.

IAR

W. Zełenski zaproponował miejsce do rozmów Ukrainy z Rosją

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię