Polska przyznała Mołdawii 20 mln euro nieoprocentowanego kredytu

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska udzieli Mołdawii 20 milionów euro kredytu. Zapowiedział też, że Polska będzie wspierać europejskie aspiracje tego kraju. Andrzej Duda spotkał się w Kiszyniowie z prezydent Mołdawii Maią Sandu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Andrzej Duda mówił, że nasz kraj zdaje sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji znalazła się Mołdawia w związku z wojną na Ukrainie. Chodzi między innymi o dostawy surowców. Dlatego polski rząd postanowił przyznać Mołdawii 20 milionów euro nieoprocentowanego kredytu, aby ułatwić jej poradzenie sobie z trudnościami. Prezydent mówił także, że wspieramy Mołdawię również na inne sposoby, między innymi poprzez działania na rzecz otwarcia europejskich rynków dla jej produktów, do tej pory eksportowanych na wschód.

 

Andrzej Duda zapewnił, że Polska będzie nieustannie wspierała europejskie aspiracje Mołdawii. Podkreślił, że przywódcy europejscy i światowi rozumieją politykę i położenie tego kraju. „Będziemy czynili wszystko, żeby Mołdawię w miarę możliwości wspierać. Tak jak obiecałem dzisiaj pani prezydent, będę osobiście zabiegał na arenie międzynarodowej o wszelkie możliwości wsparcia dla Mołdawii” – powiedział Andrzej Duda. Podziękował też Mołdawianom za pomoc, jakiej udzielili uchodźcom z Ukrainy i wyraził nadzieję, że ten wielki gest znajdzie odzwierciedlenie w wielkim sercu, jakie wspólnota międzynarodowa okaże Mołdawii.

Andrzej Duda wyraził też przekonanie, że przyjęcie uchodźców zbuduje na przyszłe dziesięciolecia dobre sąsiedztwo pomiędzy Mołdawią a wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainą.

Teraz prezydent Andrzej Duda uda się do Rumunii na spotkanie z prezydentem Klausem Iohannisem oraz do Bułgarii, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Rumenem Radewem. Prezydenci odbędą konsultacje przed szczytem NATO i spotkaniem z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

W czwartek w Brukseli odbędzie się szczyt przywódców państw NATO poświęcony wojnie na Ukrainie. W spotkaniu weźmie udział prezydent Joe Biden. Po szczycie, w piątek, amerykański przywódca przyleci do Warszawy, gdzie ma spotkać się między innymi z prezydentem Dudą

Lista kontrolna preppersa

 

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię