Jake Sullivan: „Na Polskę spadł największy ciężar kryzysu humanitarnego poza Ukrainą”

„Prezydent USA Joe Biden przylatuje z wizytą do Europy, aby zapewnić o jedności Zachodu, sprzeciwiającego się atakowi Rosji na Ukrainę – oświadczył doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego amerykańskiego prezydenta, Jake Sullivan.

Joe Biden w czwartek w Brukseli weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie NATO. W piątek rozpocznie dwudniową wizytę w Polsce. Poza spotkaniem bilateralnym z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent USA spotka się z amerykańskimi żołnierzami oraz ekspertami zaangażowanymi w pomoc humanitarną dla uchodźców.

Jake Sullivan podczas konferencji prasowej w Białym Domu pytany był o powód wizyty Joe Bidena w Polsce w kontekście niedawnej wizyty w naszym kraju wiceprezydent Kamali Harris. Doradca amerykańskiego prezydenta zauważył, że „na Polskę spadł największy ciężar kryzysu humanitarnego poza Ukrainą, do Polski trafiła znacząca liczba dodatkowych sił USA, a z powodu rozlokowania wojsk rosyjskich na Białorusi, wokół Polski zmieniło się otoczenie bezpieczeństwa”.

 

Jake Sullivan zapowiedział, że podczas wizyty w Brukseli prezydent USA i sojusznicy ogłoszą nowe sankcje wobec Rosji oraz uszczelnią już obowiązujące. Wraz z przywódcami europejskimi przedstawią także wspólny plan zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy i zmniejszenia uzależnienia od dostaw gazu z Rosji.

Doradca prezydenta USA dodał, że przedmiotem dyskusji z sojusznikami będzie długofalowe wzmocnienie wschodniej flanki. Wśród kluczowych obszarów wizyty doradca amerykańskiego prezydenta wymienił: pomoc Ukraińcom w samoobronie, podnoszenie kosztów inwazji dla Rosji oraz wzmacnianie sojuszu Zachodu.

Mimo wcześniejszych planów w podróż do Europy z prezydentem Bidenem nie uda się jego rzeczniczka Jen Psaki. W przededniu wylotu z Waszyngtonu przeprowadzony u niej test na COVID-19 dał wynik pozytywny.

IAR

Kluczowe momenty w karierze i życiu Władimira Putina

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię