Niemcy: minister finansów za „planem Marshalla” dla Ukrainy

Niemiecki minister finansów Christian Lindner opowiedział się za planem Marshalla dla Ukrainy. W Bundestagu szef FDP zapewnił, że Niemcy będą wspierać władze w Kijowie w ich staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej.

Christian Lindner stwierdził, że niemiecka gospodarka stoi w obliczu poważnych wyzwań w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. Dopełnieniem czarnych scenariuszy jest jego zdaniem nasilająca się presja inflacyjna.

 

Szef liberałów tłumaczył, że Ukraina poniesie po wojnie ogromne koszty odbudowy państwa. Według niego konflikt na wschodzie i związane z nim wykluczenie Rosji z globalnych rynków wywołały „szok cenowy”, którego skutki są trudne do oszacowania.

W trakcie debaty budżetowej Bundestagu Christian Lindner powiedział, że wsparcie dla Ukrainy musi wykraczać poza bieżący kryzys. „Trzeba wskazać Ukrainie perspektywę dołączenia do grona naszej wspólnoty i objąć ją międzynarodowym planem Marshalla” – zaapelował.

Christian Lindner przyznał, że w tym roku Niemcy nie dotrzymają wpisanego do konstytucji limitu zadłużenia. Dodał, że jego resort przedstawi wkrótce budżet uzupełniający, który uwzględni także wydatki na pomoc dla ukraińskich uchodźców.

IAR

“Ukrainie będzie potrzebny nowy Plan Marshalla” Co to był Plan Marshalla? Przypominamy

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię