Zagraniczne majątki oligarchów bliskich Putinowi. Wydaje się, że suma jest znacznie zaniżona

13 miliardów funtów – to wartość zagranicznych majątków, których właścicielami na całym świecie są oligarchowie bliscy Kremlowi.

Tak wynika z dochodzenia dziennikarskiego brytyjskiego Guardiana i kolektywu dziennikarzy śledczych Organized Crime and Corruption Reporting Project. A to tylko pieniądze należące do 35 bogaczy, którzy znaleźli się na tzw. liście Nawalnego.

Jachty, prywatne odrzutowce i domy – to między innymi składa się na oligarchiczy majątek wart 13 miliardów funtów. Na mapie opracowanej przez dziennikarzy są np. Toskania, francuska Riwiera i Alpy. Oleg Deripaska ma hotel w Austrii, superjacht z lądowiskiem dla helikopterów i cztery wille w Sardynii.

Ze śledztwa wynika, że 70 domów, budynków i działek ma z kolei na Wyspach Roman Abramowicz. Wśród jego nieruchomości jest też mieszkanie na Eaton Square, nieopodal Pałacu Buckingham.

 

„Kupno domu w tym miejscu to symbol, stajesz się częścią brytyjskiej elity” -mówi Polskiemu Radiu Mark Hollingswrth, autor książki „Londongrad” i dodaje, że Ulice Londongradu to często ulice widma. „Wiele domów jest pustych. Oligarchowie kupili je, ale tu nie mieszkają. Budynki to inwestycje. Albo sposób na ukrycie pieniędzy” – podkreśla.

To dopiero początek śledztwa. Wykaz ma być rozszerzony o kolejne aktywa i dalszych bogaczy.

IAR

10 najbogatszych osób na świecie 2022 roku

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię