Stany Zjednoczone przyjmą 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy

Stany Zjednoczone przyjmą 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy i przeznaczą ponad miliard dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy i krajów regionu – poinformował Biały Dom. Amerykanie deklarują także wsparcie zbierania dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Stany Zjednoczone ogłosiły zamiar przyjęcia do 100 000 Ukraińców poprzez różne procedury prawne – zarówno w charakterze uchodźców jak i inne programy, z naciskiem na przyjmowanie Ukraińców, którzy mają rodziny w Stanach Zjednoczonych. Biały Dom zadeklarował, że działania te będą koordynowane z Unia Europejską. Mają one być uzupełnieniem kroków podejmowanych przez sąsiadów Ukrainy.

 

Ponad miliard dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej dla osób dotkniętych przez wojnę na Ukrainie zostanie przeznaczone między innymi na żywność, schronienie, wodę pitną i opiekę medyczną. Amerykański rząd przeznaczy także dodatkowe 320 milionów dolarów na finansowanie demokracji i praw człowieka dla Ukrainy i jej sąsiadów.

Biały Dom przypomina, że od początku wojny Stany Zjednoczone przekazały 123 mln USD na wsparcie sąsiadów Ukrainy przyjmujących uchodźców, w tym 48 mln USD dla Polski, 30 mln USD dla Mołdawii, 10 mln USD dla Rumunii, 9 USD milionów dla Węgier i 4 miliony dla Słowacji.

IAR

Jest decyzja! NATO dozbroi Ukrainę

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię