Pięć zapachów, których Amerykanie nienawidzą i jak je eliminować

Czasami rzeczy po prostu brzydko pachną – to smutna prawda. Może zaprosiłeś do domu znajomych – nałogowych palaczy, którzy pozostawili po sobie przykry zapach, lub twój pies znalazł coś interesującego do „wytarzania się” w drodze do domu?

Prawdopodobnie musiałeś zmierzyć się z szeroką gamą całkowicie nieprzyjemnych zapachów w swoim życiu. Zanim utrudnią ci życie, warto nauczyć się, jak można je zneutralizować.

Jest wielu „śmierdzących przestępców”, ale postanowiliśmy zacząć od pięciu najgorszych zapachów, których Amerykanie po prostu nie cierpią. Google Trends opublikowało 5 najgorszych koszmarów amerykańskiego nosa. Eksperci radzą, jakie domowe rozwiązania mogą się sprawdzić, ale należy pamiętać, że istnieje limit zasobów produktów „domowych”, a czasami trzeba po prostu wybrać bardziej skoncentrowane, specjalistyczne rozwiązania.

 

Nr1. Niespodzianka pozostawiona przez skunksa

Zapach skunksa jest bez wątpienia jednym z najgorszych zapachów z jakimi będziesz musiał się zmierzyć w swoim życiu. Średnio pocieszającym jest fakt, że jest to po prostu jedna z najbardziej skutecznych i doskonale zaprojektowanych broni w przyrodzie.

Głównymi składnikami zapachu wydzielanego przez skunksa w celach obronnych są tiole i tioocetany, naturalne substancje chemiczne zawierające siarkę – dlatego pachną jak gnijące jaja. Tiole są również niezwykle stabilne, co oznacza, że mogą łatwo i silnie wiązać się z innymi cząsteczkami, co czyni je bardzo trudnymi do wyeliminowania. Co gorsza, ta mikstura z piekła rodem jest uwalniana przez dwa gruczoły – po jednym po każdej stronie odbytu – które działają jak niezależne dysze, umożliwiając bezpośrednie i precyzyjne rozpylanie. Jeśli ty lub twój pies zostaniecie przez skunksa potraktowani jako drapieżniki, są szanse, że zostaniecie dokładnie spryskani – w stylu sprzedawcy perfum.

Zanim przejdziemy do tego, jak pozbyć się tego okropnego zapachu, obalmy powszechny mit: Sok pomidorowy nie działa dobrze przeciwko skunksowej broni. Może maskować zapach przez jakiś czas, ale jego składniki nie reagują na związki siarki ssaka.

Jeśli padłeś ofiarą skunksa, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to pozostać na zewnątrz. Jeśli przyniesiesz zapach do pomieszczenia, zwiąże się on z porowatymi powierzchniami, takimi jak drewno, tkaniny i dywany a wtedy możesz zapomnieć o pozbyciu się zapachu przez następne kilka dni. Używaj wody i mydła, aby pozbyć się jak najwięcej zapachu ze skóry. Po tym zabiegu można wejść do domu i wziąć prysznic – najlepiej 2-3 razy. Po tym pamiętaj aby kabinę dokładnie wyczyścić. WAŻNE: niestety nie wiele można zrobić, aby „ocalić” ubrania.

Ubrania pozostaw na zewnątrz. Jeżeli zamierzasz o nie zawalczyć będziesz musiał działać na świeżym powietrzu. Ubrania należy kilka razy (3-4) dokładnie przepłukać w wodzie wymieszanej z mydłem – im intensywniejszy ma zapach tym lepiej. Po każdym płukaniu wymieniaj wodę z mydlinami. Następnie do miski z wodą wlej płyn do płukania lub jeszcze lepiej koncentrat, należy 2-3 razy przekroczyć dawkę i pozostawić ubrania na co 3-4 godziny. Po tym czasie ponownie powtarzamy zabieg. Ostatnim etapem jest pranie. Jeżeli posiadamy pralkę z funkcją czyszczenia parowego możemy z niej skorzystać.

Jeżeli musimy wejść do domu w „śmierdzących” ubraniach musimy jak najszybciej zacząć wietrzyć pomieszczenie – otwierając jak szeroko okna i drzwi, dobrze jest zrobić przeciąg. Dalej postępujemy jak wyżej.

Nr 2. Zapach pleśni na ubraniach

Zanim zaczniemy zwalczać zapach pleśni, najpierw warto poszukać jej źródła. Jeśli nie widzisz klasycznych czarno-niebieskawych plam pleśni na ubraniach, winowajcą może być pralka. Zacznij od sprawdzenia pozostałości wody z poprzednich cykli prania. Bakterie rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, więc jeśli twoja pralka zgromadziła wodę, może być przyczyną, która powoduje ten stęchły zapach.

Jeśli problemem jest pralka, uruchom cykl czyszczenia zgodnie z zaleceniami producenta, jeśli to możliwe, dodaj do niego wybielacz. Ilość będzie zależeć od instrukcji pielęgnacji dla konkretnego sprzętu, powinna wynosić około pół szklanki. Rób to co tydzień, a następnie zmniejsz częstotliwość, gdy zapach pleśni stopniowo zanika. Jeśli to nie załatwi sprawy, wokół uszczelek drzwi może znajdować się pleśń – wówczas zaleca się wycieranie ich roztworem wybielacza wodnego z 3/4 szklanki wybielacza na każdy galon zimnej wody. Gdy już pozbędziesz się zapachu, unikaj powrotu bakterii, pozostawiając otwarte drzwi pralki po każdym cyklu, aby pomóc jej wyschnąć.

Jeśli przyczyną zapachu nie jest pralka, a pleśń jest widoczna na twoich ubraniach, zaleca się zastosowanie produktu z podchlorynem sodu do obróbki tkanin. Najpierw należy jednak sprawdzić etykiety na ubraniach – jeśli można bezpiecznie używać na nich wybielacza chlorowego, uruchom cykl prania z roztworem zgodnie z zaleceniami. Jeśli Twoja odzież jest zbyt delikatna i nie możesz używać wybielacza, wybierz produkt zawierający wybielacz na bazie tlenu, który jest łagodniejszy, ale prawie tak samo skuteczny.

Nr 3. Zapach papierosów na ubraniach

Zapach dymu papierosowego może „przyklejać się” do oddechu, włosów, ubrań, a nawet czubków palców. Zazwyczaj regularny cykl prania może wyeliminować przytłaczający zapach z odzieży – ale jeśli to nie pomaga, być może będziesz musiał się bardziej postarać.

Po pierwsze, pozostaw ubrania do wywietrzenia na zewnątrz, aby kombinacja wentylacji i promieni słonecznych mogła zabić część zapachu. Następnie spróbuj regularnego cyklu prania, tym razem dodając 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Jeśli zapach utrzymuje się lub jeśli twoja odzież jest zbyt delikatna na takie pranie lub wystawienie na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, będziesz potrzebować pomocy pralni chemicznej.

Ciekawa wskazówka: Jeśli ludzie palą w domu, warto wyczyścić żarówki. Mogą one gromadzić cząsteczki dymu, a następnie uwalniać jego zapach z powrotem do powietrza za każdym razem, gdy są włączone i stają się gorące. (To ten sam rodzaj fizyki, który kryje się za twoim ulubionym aromatem z dyfuzora) Aby temu zapobiec, poczekaj, aż żarówki ostygną, a następnie użyj na nich chusteczki czyszczącej. Przewietrz pomieszczenie. Łatwiejszym, długoterminowym rozwiązaniem jest modernizacja do bardziej energooszczędnych diod LED- nawet jeśli cząsteczki dymu tam utkną, żarówki nigdy nie będą tak gorące jak zwykłe, więc nie uwolnią żadnych aromatów z powrotem do powietrza.

Nr 4. Zapach benzyny na butach.

Podobnie jak w przypadku większości zapachów lub plam oleistego pochodzenia, wydobycie zapachu paliwa z tekstyliów wymaga dużo pracy i cierpliwości – i może nawet nie działać. Jeśli twoje buty lub ubrania cuchną benzyną, oznacza to, że w tkaninie wciąż znajdują się resztki paliwa. To znak ostrzegawczy, aby nie wkładać ich do pralki lub suszarki, ponieważ może to spowodować pożar lub eksplozję.

Jeśli nie masz żadnego emocjonalnego przywiązania do swoich pachnących benzyną ubrań, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu je wyrzucić. Jeśli jednak nie możesz sobie wyobrazić swojego życia bez nich przygotuj się na mozolną walkę.

Jeśli chodzi o benzynę, to musisz wybrać ostrą amunicję. Zaleca się moczenie odzieży w silnym produkcie odtłuszczającym, takim jak mocne, przemysłowe mydło do naczyń i pozostawienie ich w wannie na zewnątrz. Jeśli masz do czynienia z fantazyjną parą butów, sprawdź etykiety do pielęgnacji tkanin i wypróbuj test płatkowy od wewnątrz, aby upewnić się, że ich nie uszkodzisz. Gdy będzie już bezpiecznie, zanurz je na noc w odtłuszczaczu i spłucz wodą rano. Jeśli zapach utrzymuje się – co jest prawdopodobne – powtórz. Ostatnim etapem, już po pozbyciu się zapachu, jest ręczne wypranie butów w płynie o przyjemnym aromacie.

Nr 5. zapach psiego moczu na dywanie

Psy są urocze – dopóki nie sikają na dywan. Głównym źródłem ostrego zapachu moczu twojego zwierzaka jest kwas moczowy, który jest nie tylko nierozpuszczalny w wodzie, ale także ma tendencję do „przyklejania się” do porowatych powierzchni, takich jak włókna w dywanie. Używając zwykłego detergentu lub dowolnej kombinacji sody oczyszczonej i octu, walczysz z rozpuszczalnymi w wodzie składnikami w moczu. Wilgotność z powietrza i roztworu czyszczącego krystalizuje kwas moczowy, pozwalając mu dalej „żyć” i triumfować.

 

W przypadku moczu zwierząt szybkie działanie da ci najlepszą szansę na pozbycie się przykrego zapachu na dobre. Najprostrzym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w produkt specjalnie opracowany do zwalczania plam powstałych z moczu zwierząt domowych, ale można również wypróbować enzymatyczny detergent. Roztwory te wykorzystują białka do rozkładania różnych składników- wśród nich kwasu moczowego – więc dobrze jest mieć go pod ręką, jeśli w przyszłości spotkasz się z brzydką plamą lub obrzydliwym zapachem. Zanim jednak go użyjesz, upewnij się, że uważnie przeczytałeś instrukcję wybranego produktu i przetestuj go na niepozornym miejscu dywanu. Być może będziesz musiał powtórzyć ten proces kilka razy.

30 pomysłów na domowe środki czystości

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię