Aronia – składniki odżywcze i właściwości

Aronia jest rozgałęzionym krzewem z rodziny różowatych, osiąga wysokość ok. 2,5m.

Pochodzi z rejonów wschodniej Ameryki Północnej. Aronia rośnie na każdej glebie, najlepiej rozwija się na ziemi gliniasto-piaszczystej, żyznej, próchniczej. Lubi miejsca nasłonecznione.

Owoce aronii to doskonały składnik herbat, soków, kompotów i dżemów. Jest również częstym dodatkiem do zup i potraw mięsnych. Chętnie wykorzystywana jest również do sporządzania domowych alkoholi – nalewek, win lub likierów. Owoce aronii czarnoowocowej używane są także w medycynie i przemyśle kosmetycznym.

Preparaty zawierające wyciąg z aronii chroni a przed szkodliwym działaniem promieni UV i opóźniają proces starzenia. Owoce aronii oraz wytwarzany z nich sok są bogatym źródłem witamin, makro- i mikro- elementów, dzięki czemu wielokierunkowo wspierają nasz organizm – m.in. w chorobach neurologicznych, infekcjach bakteryjnych oraz przy cukrzycy.

 

Wartości odżywcze

Aronia to bogactwo składników odżywczych i prozdrowotnych. Zawiera: węglowodany, błonnik i białko; witaminy A, B2, B3, B6, B9, PP, C; minerały: potas, magnez, mangan, cynk, molibden, żelazo, bor, jod, potas, sód, i wapń. Najcenniejsze w składzie aronii są flawonoidy (kwercytyna, rutyna, katechiny, leukocyjany) oraz antocyjany.

Właściwości prozdrowotne

Owoce aronii mają duży potencjał przeciwutleniający – zawdzięczają to zawartości flawonoidów fenolowych zwanych antocyjanami, których aronia, jako jeden z nielicznych owoców zawiera ogromne ilości.

Badania naukowe dowiodły, że regularne spożywanie tych owoców dostarcza korzyści zdrowotnych w chorobach neurologicznych, stanach zapalnych, cukrzycy oraz przy infekcjach. Antocyjany są bezcennym wsparciem dla organizmu w usuwaniu z niego wolnych rodników, odpowiedzialnych za przyspieszanie procesu starzenia się komórek i powstawania nowotworów.

W aronii obecna jest także zeaksantyna, która ma wpływ na filtrowanie promieni UV, ochrania również oczy przed zwyrodnieniami plamki żółtej, co jest szczególnie ważne w profilaktyce zdrowia osób starszych.

Duża zawartość witaminy C wzmacnia działanie przeciwutleniające, poprawia przyswajanie żelaza i metabolizm tłuszczów, wspiera również produkcję kolagenu – niezbędnego w syntezie hormonów.

Obecność witaminy K przyczynia się do poprawy krzepliwości krwi, witamina B6 bierze zaś czynny udział w przemianach aminokwasów i metabolizmie węglowodanów złożonych. W aronii obecne są również mangan i potas – pierwszy minerał wspomaga działanie magnezu i bierze udział w regenracji tkanki łącznej. Potas pozwala utrzymać równowagę kwasowo-zasadową, reguluje objętość komórek i ciśnienie krwi.

Dzięki zawartości witaminy P aronia wpływa na ochronę organizmu przed wirusami, grzybami i bakteriami. Regularne spożywanie aronii i jej przetworów zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i nadciśnienia tętniczego, zapobiega powstawaniu zakrzepów oraz tworzeniu się żylaków. Sok z aronii często stosuje się na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – bóle brzucha, wzdęcia, nudności i zaparcia. Aronia wykazuje także działanie łagodzące objawy zespołu jelita drażliwego

Nalewka z aronii

Przy omawianiu korzyści płynących ze spożywania aronii nie można pominąć nalewki, która spożywana z umiarem może przynieść zdrowiu większe korzyści niż inne przetwory – w jej produkcji nie stosuje się bowiem obróbki termicznej, w wyniku której ma miejsce utrata niektórych minerałów i witamin. „Aroniówka” polecana jest przy zwalczaniu nadciśnienia i wysokiego poziomu cholesterolu. Jej przygotowanie jest bardzo proste.

Składniki:

  • 1kg owoców aronii,
  • 0,75l wódki;
  • 0,5kg cukru trzcinowego, lub 300ml miodu;
  • kawałek korzenia imbiru (ok 2-3 cm);
  • laska wanilii.

Przygotowanie:

Owoce dokładnie płuczemy, wsypujemy do słoja i zasypujemy cukrem lub zalewamy miodem. Następnie dodajemy obrany i pokrojony w drobne kawałeczki świeży korzeń imbiru, naciętą wzdłuż laskę wanilii, całość zalewamy alkoholem. Słoik szczelnie zamykamy i odstawiamy w nasłonecznione miejsce na ok. 1 miesiąc. Słoik warto zabezpieczyć przed możliwością dostania się do jego wnętrza owadów. Co jakiś czas mieszamy zawartość słoja wykonując koliste ruchy – umożliwia to szybsze rozpuszczenie się cukru. Po upływie miesiąca nalewkę przesączamy przez sitko i przelewamy do butelek, które szczelnie zamykamy i odstawiamy na pół roku w chłodne miejsce aby „dojrzały”.

Sok z aronii

Sok z aronii tak jak same owoce posiada szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. Jego dawka powinna wynosić 50ml na dzień, taka kuracja sprawi, że utrzymamy zdrowy wygląd oraz uchronimy się przed różnymi dolegliwościami. Oto przepis:

Składniki:

  • 1kg owoców aronii;
  • 300g cukru;
  • szklanka wody;
  • cytryna.

Przygotowanie:

Owoce dokładnie myjemy i rozgniatamy, a następnie umieszczamy je w garnku wraz z resztą składników. Całość gotujemy przez ok 30 minut a następnie przecedzamy. Sok przecedzamy do czystych, wyparzonych słoików, zamykamy, odwracamy do góry dnem i pozostawiamy tak na 15-20 minut.

Czy aronia może zaszkodzić?

Aronia zawiera kwas szczawiowy – substancję występującą naturalnie w niektórych roślinach. Utrudnia on absorpcję niektórych minerałów, takich jak wapń i magnez. Związek ten może również krystalizować się w drogach moczowych wywołując kamienie u niektórych osób. Wraz ze spożyciem aronii zaleca się picie odpowiedniej ilości płynów, aby utrzymać właściwe wydalanie moczu. Aronia może być bez obaw spożywania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci od 9 miesiąca życia.  

Brokuły – składniki odżywcze i właściwości

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię