Szef wywiadu wojskowego straci stanowisko. Błędnie przeanalizował sytuację na Ukrainie

Fot. YouTube

Francuskie media informują, że szef wywiadu wojskowego generał Eric Vidaud straci wkrótce stanowisko, ponieważ jego służby nie przewidziały wojny na Ukrainie.

Kilka tygodni temu sztab francuskiej armii przyznał, że nie spodziewał się rosyjskiej inwazji. Generał Vidaud stał na czele wywiadu wojskowego od siedmiu miesięcy.
Jak informują media, szef Dyrekcji Wywiadu Wojskowego – jednej z głównych francuskich służb wywiadowczych – straci stanowisko w najbliższych dniach.

 

Ministerstwo obrony zarzuca generałowi Erikowi Vidaud „brak wiedzy w niektórych tematach” i „niewystarczające przekazywanie informacji”.

„Nasze służby twierdziły, że dokonanie inwazji na Ukrainę kosztowałoby Rosjan fortunę, i że mieli inne opcje.” – przyznał w niedawnym wywiadzie dla dziennika Le Monde szef Sztabu Generalnego francuskiej armii generał Thierry Burkhard.

Zdaniem ekspertów, błędne analizy wywiadu wojskowego są też efektem rosyjskich wpływów we Francji. „Istnieje pewien rodzaj putinofilii we francuskiej armii. Prędzej czy później trzeba będzie zająć się tym niewygodnym tematem.” – mówiła w rozmowie z Polskim Radiem badaczka z uniwersytetu w Rennes Cécile Vaissié. „Mamy wielu ekspertów wojskowych, często szkolonych w armii, którzy są w zaskakujący sposób niepoinformowani a nawet przychylni Rosji.” – zauważyła ekspertka.

IAR

Słowacja wysyła rosyjskich dyplomatów

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię