USA wyślą do Europy samoloty do walki elektronicznej! To niesamowite, co potrafią zrobić

Fot. Wikipedia

Pentagon szykuje kolejne wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Tym razem w planie jest wysłanie aż sześciu samolotów Growler.

Zgodnie z zapowiedziami, samoloty zostaną wysłane z wyspy Whidbey w Waszyngtonie i będą stacjonować w bazie lotniczej Spangdahlem, niedaleko zachodniej granicy Niemiec. Razem z samolotami ma przylecieć ponad 200 osób załogi pokładowej i techników.

Rzecznik prasowy Pentagonu, John Kirby poinformował jednocześnie, że maszyny EA-18G „Growlers” mają być użyte w celu wzmocnienia flanki NATO i nie zostaną użyte przeciwko rosyjskim siłom w Ukrainie.

 

EA-18G Growler, jest to amerykański samolot służący do walki elektronicznej. Samoloty te są opracowane i zbudowane na bazie myśliwca pokładowego F/A-18F Super Hornet przez firmę Boeing. Są maszyną dwusilnikową i dwuosobową (na pokładzie znajduje się pilot i oficer systemów uzbrojenia). Maszyny ważą ponad 15 000 kg i osiągają prędkość 1 900 km/h (1,8 Mach). Samoloty Growler wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt służący do walki elektronicznej jak również służący do zakłócania komunikacji wroga i systemów obrony przeciwlotniczej.

Samoloty EA-18G Growler uzbrojone są w dwa pociski rakietowe powietrze–powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM, których przeznaczeniem jest samoobrona oraz dwa pociski przeciwradiolokacyjne AGM-88 HARM. Samolot może również zostać wyposażony w dwie dodatkowe bomby AGM-154 JSOW.

Urządzenia zainstalowane na samolocie są w stanie wykrywać i zagłuszać wszystkie znane zagrożenia typu ziemia-powietrze. Przy obecności trzech Growlerów, piloci są w stanie wykryć i zlokalizować nawet sygnał z telefonu komórkowego. Samoloty typu Growler po raz pierwszy były użyte w walce podczas operacji Odyssey Dawn, egzekwując strefę zakazu lotów nad Libią w 2011 roku.

Ile kosztuje czołg i jakie są koszty jego eksploatacji? Ceny zwalają z nóg!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię