15 ajurwedycznych środków na bezsenność i zaburzenia snu

Bez dobrze przespanej nocy czujemy się źle następnego dnia nie tylko dlatego, że jesteśmy zmęczeni, ale także dlatego, że nasze ciała i umysły przegapiły szansę na doładowanie. W Ajurwedzie sen jest uważany za jeden z trzech filarów (lub konieczności) życia, obok jedzenia i seksu.

Rola ahary, czyli zdrowego i odpowiedniego pożywienia, jest dość oczywista; bez tego marnujemy. Brahmacharya, czyli seks, jest nieco bardziej niejasny. Odnosi się do właściwego wykorzystania swojej energii, seksualnej i nie tylko; bez którego nasza odporność maleje. Nie możemy też żyć bez nidry, czyli snu. To czas na relaks i regenerację sił. Sen daje zmysłom szansę na wycofanie się, aby umysł mógł odpocząć.

 

Niestety, nie wszystkim łatwo przychodzi spokojny sen. Dla osób cierpiących na bezsenność, z zaburzeniami snu i dla każdego, kto chce lepszego snu, Ajurweda oferuje wiele naturalnych środków bez tabletek.

1. Rozluźnij się na kilka godzin przed snem. Unikaj telewizji, komputera, głośnej muzyki i patrzenia na ekran smartfona; z których wszystkie są zbyt stymulujące dla umysłu przed snem.

2. Zjedz kolację 3 godziny przed snem, aby proces trawienia nie zakłócał snu.

3. Stwórz rutynę przed snem; czy to kąpiel, medytacja, czy twoja własna forma wyciszenia się. To wprowadzi twoje ciało w stan uśpienia.

4. Wieczorem weź ciepłą kąpiel z kilkoma kroplami kojącego olejku lawendowego.

5. Wypij: szklankę ciepłego mleka (krowiego, migdałowego lub mleka) ze szczyptą gałki muszkatołowej; lub szklankę ciepłego mleka z dodatkiem 10 pasm szafranu, aby wywołać sen.

6. Tuż przed snem masuj skronie, dłonie i stopy ciepłym olejem migdałowym lub sezamowym. Alternatywnie możesz masować podeszwy stóp olejem rycynowym.

7. Wypróbuj to proste ćwiczenie oddechowe przed snem: przy każdym wdechu powtarzaj w myślach: oddycham spokojnie; z każdym wydechem, mentalnie powtarzam, wydycham stres.

8. Połóż się do godziny 22:00, co ułatwi zasypianie i ogólnie rzecz biorąc, zapewni lepszy sen. Dzięki temu pozostajesz w harmonii z naturalnym rytmem dnia – wyjaśniono tutaj.

9. Unikaj spania na brzuchu, ponieważ może to utrudniać głębokie i zdrowe oddychanie. Zamiast tego śpij na prawym boku, aby zachęcić do oddychania lewym nozdrzem. To aktywuje chłodzącą, relaksującą energię księżyca.

10. Śpij z głową skierowaną na wschód i stopami skierowanymi na zachód, co zachęca do spokojnego snu. Drugim najlepszym kierunkiem jest spanie z głową skierowaną na południe, co poprawia zdrowie. Nie śpij z głową skierowaną na północ, co zaburza sen i zdrowie.

11. Usuń bałagan z sypialni. Fizyczny bałagan powoduje bałagan psychiczny, a czysta, spokojna przestrzeń zachęca do tego samego dla umysłu.

12. Ustanów regularny cykl snu. Staraj się kłaść spać i budzić się mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.

13. Niektórzy ludzie są bardzo wrażliwi na kofeinę i powinni unikać kawy, herbaty zawierającej kofeinę i żeń-szenia po porannej lub wszystkich razem.

 

14. Unikaj ćwiczeń zbyt późno w nocy, które mogą być raczej orzeźwiające niż relaksujące. Jeśli ćwiczysz jogę wieczorami, stosuj sekwencje uspokajające i pomijaj stymulujące ćwiczenia pranajamy, takie jak kapalabhati.

15. Powstrzymaj się od drzemki. Sen przeznaczony jest na noc. Jest kilka wyjątków: drzemki są dobre dla osób starszych, ciężarnych i chorych; a drzemki siłowe są dobre dla wszystkich w gorące letnie miesiące.

Dlaczego zakończenie toksycznej relacji jest tak bardzo trudne?

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię