Czy picie kawy jest zdrowe dla osób starszych?

Czy picie kawy jest zdrowe dla osób starszych?

Często uważa się, że kofeina i inne właściwości kawy mają negatywny wpływ na zdrowie osób starszych. Jednak często stwierdzenie to dotyczy nadmiernego picia kawy w krótkim okresie. Z umiarem, kawa może przynieść wiele pozytywnych korzyści dla starzejącej się osoby.

Poprawione funkcjonowanie neurologiczne

Umiarkowane spożycie kawy może mieć pozytywny wpływ na pracę mózgu. Popijając kawę dostarczamy organizmowi kofeiny. Kofeina dostaje się do krwiobiegu i dociera do jej mózgu. Ta popularna substancja psychoaktywna pomaga blokować adenozynę, hamujący neuroprzekaźnik. Ułatwia to wzrost innych neuroprzekaźników, takich jak dopamina i norepinefryna. Rezultatem jest zauważalny wzrost funkcji poznawczych, nastroju, pamięci, energii, czujności i czasu reakcji.

 

Obniżone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2

Badania wykazują znaczny spadek ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 u osób, które piją jedną lub dwie filiżanki kawy dziennie. Niektóre z raportów sugerują. że osoby regularnie pijące kawę mogą być od 23 do 50 procent mniej narażone na rozwój tej choroby. Jest to jednak prawdą tylko w przypadku spożywania kawy, która nie została obciążona tłustymi śmietankami i dużą ilością cukru.

Zmniejszone ryzyko chorób zwyrodnieniowych

Kawa może chronić zarówno przed chorobą Parkinsona, jak i Alzheimerem. Według ostatnich badań seniorzy, którzy piją do dwóch filiżanek kawy dziennie, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona nawet o 60 procent, jak również być do 65 procent mniej narażeni na chorobę Alzheimera.

 

Zwiększona ochrona wątroby

Ten bogaty, aromatyczny napar może chronić wątrobę przed różnymi formami chorób, w tym marskością i stłuszczeniem. Kluczem do rozpoznania tej korzyści jest sposób spożywania kawy. Kawa z mlekiem, cukrem, sztucznymi słodzikami i innymi dodatkami może mieć niekorzystny wpływ zarówno na wątrobę, jak i na nerki. Jednak picie czarnej kawy w umiarkowanych ilościach może zmniejszyć ryzyko marskości wątroby nawet o 80%.

Zwiększona energia

Kawa to środek pobudzający, który może dać starzejącemu się organizmowi szybki zastrzyk energii, kiedy jej najbardziej potrzebuje. Jednak zbyt duża ilość tego stymulanta może zakłócić wzorce snu. Uważa się, że same jego właściwości aromatyczne mają działanie terapeutyczne, ponieważ wiele osób czuje się natychmiast bardziej czujnymi, gdy tylko poczują zapach świeżo parzonej kawy.

Sposoby poprawiania pamięci u seniora

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię