Lista 10 najpopularniejszych książek z dziedziny reportaż

Książki, które pokazują prawdziwy obraz świata, bez retuszu i fikcji. Reportaże. Sprawdź, czy czytałeś prawdziwe bestsellery w kategorii tego gatunku.

1. Antologia polskiego reportażu XX wieku – Mariusz Szczygieł

Zbiór najlepszych, polskich reportaży, opublikowanych w latach 1901 – 2000. Reporterskie początki późniejszych znanych powieściopisarzy, takich jak Bolesław Prus czy Stefan Żeromski.

2. Cesarz – Ryszard Kapuściński

Reportaż, któremu autor nadał wymiar literacki. Książka, która obnaża mechanizmy władzy na przykładzie ukazanej sytuacji na dworze cesarza Etiopii.

3. Zdążyć przed Panem Bogiem – Hanna Krall

Przejmująca opowieść o losach polskich Żydów i powstaniu w getcie warszawskim. Oparta na rozmowach z przywódcą powstania, Markiem Edelmanem.

4. Eichmann w Jerozolimie – Hannah Arendt

Książka opisująca proces Adolfa Eichmanna, współodpowiedzialnego za Holocaust. Jeden z najważniejszych reportaży XX w., obnażający mechanizmy państwa totalitarnego.

 

5. Gottland – Mariusz Szczygieł

Niezwykła opowieść o Czechosłowacji i Czechach, spojrzenie na totalitaryzm przez ukazanie historii pojedynczych osób.

6. Nomadland. W drodze za pracą – Bruder Jessica

Historia współczesnych Nomadów, byłych przedstawicieli klasy średniej, którzy żyją w drodze, co jakiś czas szukając dorywczej pracy. Na kanwie książki powstał nagrodzony Oskarami film ,,Nomadland”.

7. Nowy Jork. Od Manahatty do Ground Zero – Magdalena Rittenhouse

Próba przedefiniowania Nowego Jorku, miasta wielkich możliwości, rozmachu i ogromnej różnorodności ludzi, którzy się w nim pojawiają.

8. 27 śmierci Toby’ego Obeda – Joanna Gierak – Onoszko

Bolesna historia Kanady, obnażająca jej tragiczną przeszłość. Historia maltretowania i ucisku tysięcy ludzi, którzy zamieszkiwali tereny Kanady, zanim zdobył je biały człowiek.

9. Rozmowy z psychopatami – Christopher Berry-Dee

Rozmowy przeprowadzone przez kryminologa z najniebezpieczniejszymi mordercami świata, odsłaniające przed czytelnikiem procesy zachodzące w umysłach zabójców.

10. Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu – Agata Romaniuk

Reportaż opisujący życie kobiet na Bliskim Wschodzie, który pozwala na spojrzenie z innej perspektywy i porzucenie stereotypów.

“Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego”- książka Roberta Gawłowskiego

 

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię