Naturalne sposoby na złagodzenie bólu głowy

Ból głowy od czasu do czasu dokucza nam wszystkim. Jeśli jednak zdarza się zbyt często warto ustalić przyczynę występowania.

Istnieje kilka rodzajów bólów głowy, każdy ma inne podłoże. Najczęstszymi rodzajami bólu głowy są:

  • napięciowy – spowodowany jest stresem. Ból odczuwamy jako tępy i bolesny z uciskiem na czole. Często występuje z powodu niedoboru magnezu jak i zbyt długiego przesiadywania przed komputerem;
  • migrenowy – promieniujący i pulsujący, towarzyszą mu często wymioty i światłowstręt. Często wywołany jest intensywnym światłem oraz zapachami;
  • klasterowy – objawia się intensywnym bólem za okiem i jest podobny do migrenowych bólów głowy. Większości atakuje mężczyzn. Przyczyną jest uwolnienie hormonu histaminy z komórek objętych dolegliwością;
  • zatokowy – często przypomina ucisk wokół czoła, policzków i oczu. Zwykle jest to oznaka zatkanego nosa lub zatok i może być oznaką infekcji zatok. Nasila się przy pochylaniu głowy;
  • potyliczny – zazwyczaj oznacza problemy z ciśnieniem tętniczym. Towarzyszy mu dzwonienie lub szum w uszach. W przypadku tego rodzaju bólu głowy należy zgłosić do lekarza.

 

Jeśli doskwiera ci ból głowy warto wypróbować domowych sposoby na jego złagodzenie:

1. Użyj zimnego lub gorącego kompresu – w przypadku bólów głowy z promieniującym bólem, który zaczyna się w jednym obszarze i rozprzestrzenia się w innym, jak migrenowe bóle głowy, można nałożyć zimne okłady na miejsce, z którego pochodzi ból. Niskie temperatury działają odrętwiająco oraz zwężają naczynia krwionośne co łagodzi ból.
Ciepło lepiej sprawdza się przy napięciowych bólach głowy, które objawiają się tępym bólem głowy i uczuciem ucisku na czole.

2. Ćwiczenia rozluźniające – napięciowe bóle głowy są zwykle spowodowane stresem. Rozluźnienie sztywnych mięśni karku i ramion pomoże złagodzić ten typ bólu głowy.

3. Akupresura – to akt wywierania silnego nacisku na określone części ciała przez jedną do dwóch minut na raz. Jest to najbardziej pomocne z tyłu szyi lub podstawy czaszki. Podobnie jak rozluźniające ćwiczenia, akupresura rozluźnia napięcie mięśni stabilizujących szyję. Jest to dobry sposób na napięciowy ból głowy.

 

4. Ćwicz techniki relaksujące – joga, medytacja i ćwiczenia oddechowe – mogą być również pomocne w radzeniu sobie z niektórymi bólami głowy, zwłaszcza klasterowymi. Dobrym ćwiczeniem oddechowym jest oddychanie rytmiczne – długie, powolne oddechy i liczenie do pięciu podczas wdechu i wydechu.

5. Dieta i nawodnienie – pokarmy zawierające fenyloalaninę i tyraminę mogą u niektórych osób zwiększać częstotliwość migrenowych bólów głowy. Fenyloalanina jest aminokwasem często występującym w sztucznych słodzikach i przetworzonym mięsie. Tyramina to związek powstający w wyniku rozpadu aminokwasów i często występuje w serach, żywności wędzonej oraz napojach alkoholowych. Picie większej ilości wody – i mniej odwadniających napojów, takich jak alkohol lub kawa – również pomaga w zapobieganiu bólom głowy.

6. Bierz witaminy i suplementy – naturalne środki łagodzą bóle głowy, poprawiając krążenie, działając przeciwzapalnie, dostarczając więcej tlenu do tkanek, zapewniając rozluźnienie mięśni lub oferując bezpośrednią ulgę w bólu. Lekarze sugerują branie magnezu i koenzymu Q10 oraz picie herbaty rumiankowej.

Domowe środki i leki bez recepty często pomagają w bólach głowy. Jednak kiedy bóle te nawracają bardzo często warto wybrać się do lekarza, aby ustalić czy za ich przyczyną nie stoi poważniejszy problem ze zdrowiem.

18 powodów, dla których warto pić wodę z cytryną

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię