Washington D.C. – fakty i ciekawostki

Waszyngton D.C., stolica Stanów Zjednoczonych. Założony po rewolucji amerykańskiej jako siedziba rządu nowo niepodległego państwa, Waszyngton został nazwany na cześć Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych i ojca założyciela.

1. Dwóch prezydentów trzymało w Białym Domu aligatory
Dwóch amerykańskich prezydentów trzymało aligatory jako zwierzęta domowe – zarówno Herbert Hoover, jak i John Quincy Adams mieli aligatory w Białym Domu.

2. Darth Vader zdobi Katedrę Narodową
Dartha Vadera od 1980 roku zdobi Katedrę Narodową. Ta wapienna groteska autorstwa Jay Hall Carpenter jest częścią systemu kontroli deszczu w Katedrze Narodowej. Groteski odbijają deszczówkę, odbijając ją od czubków głowy i od kamiennych murów.

3. W budynku Kapitolu są murowane wanny
Zostały tam zainstalowane w 1859 roku gdyż wielu senatorów nie pachniała dobrze. W tamtych czasach senatorowie mieszkali w pensjonatach bez bieżącej wody.

 

4. Pod Kapitolem znajduje się krypta Georga Washingtona
Chociaż nie został tam pochowany, krypta nadal istnieje. Znajduje się tam również specjalnie zbudowana komora widokowa. Miała ona służyć dla odwiedzających osób do jej oglądania.

5. W Waszyngtonie D.C. jest Muzeum Bonsai
Wśród 19 muzeów Smithsonian i wielu innych w mieście znajduje się Narodowe Muzeum Bonsai i Penjing, w którym znajduje się 200 drzewek bonsai.

6. W Waszyngtonie D.C. znajduje się Muzeum Szpiegostwa
Jedno z niewielu muzeów tego typu na świecie, Międzynarodowe Muzeum Szpiegostwa jest jednym z najbardziej intrygujących. Wystawy pozwalają na poznanie historii szpiegostwa od rewolucji amerykańskiej po cyberwojnę XXI wieku.

7. Pod Kapitolem znajdują się tunele
Kilometry tuneli znajdujących się pod budynkiem Kapitolu są przeznaczone tylko dla senatorów i członków Izby.

8. W Waszyngton D.C. został pochowany tylko jeden prezydent
Woodrow Wilson został pochowany w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie.

9. Biblioteka Kongresu w Waszyngton D.C. jest największą biblioteką na świecie
W jej kolekcji znajduje się ponad 170 000 obiektów, w tym 6000 książek pierwotnie należących do Thomasa Jeffersona.

10. Najstarszy rynek rybny w stanach zjednoczonych znajduje się w D.C.
Targ Rybny Maine Avenue otworzył swoje podwoje w 1805 roku. W tym samym miejscu działa do dziś.

11. Waszyngton D.C. jest domem dla największego obelisku na świecie
Pomnik Waszyngtona, wznoszący się na wysokość 555 stóp i 5 1/8 cala, jest również najwyższym obeliskiem na świecie.

12. Miasto nosi imię Christopher Columbus
D.C. oznacza Dystrykt Kolumbii i zostało przyznane w ramach uhonorowania słynnego odkrywcy.

13. Washington D.C. to międzynarodowe miasto
D.C. jest siedzibą ponad 170 ambasad i międzynarodowych centrów kulturalnych. Ponad 15% mieszkańców miasta posługuje się w swoim domu językiem innym niż angielski.

14. Na szczycie Kapitolu znajduje się Statua Wolności
Na szczycie budynku znajduje się statua z brązu zwana Statuą Wolności. Z daleka może wydawać się mała, ale ma ponad 19 stóp wysokości i waży około 15 000 funtów. Przedstawia kobietę ubraną w nakrycie głowy w kształcie głowy orła i pióra.

 

15. Waszyngton zajmuje 68 mil kwadratowych
Waszyngton był kiedyś pokryty oceanem. Do dziś można znaleźć skamieniałości. Waszyngton, D.C. również leży na ziemi przodków Nacotchtank.

16. Pierwsze drzewa wiśni pojawiły się w Waszyngtonie w 1910 roku
Drzewa zostały zaatakowane przez owady i musiały zostać zniszczone. Były darem od miasta Tokio, które miały zostać posadzone wzdłuż rzeki Potomac. Pierwsze Święto Kwitnącej Wiśni obchodzono w 1935 roku, prawie 25 lat po tym, jak pierwsze drzewa zostały pomyślnie zasadzone wokół Basenu Przypływowego.

17. Miasto zostało zaatakowane podczas wojny 1812 roku
Spalenie Waszyngtonu – po zdobyciu stolicy podczas wojny w 1812 roku wojska brytyjskie 24 sierpnia 1814 roku podpalili Biały Dom, Kapitol oraz kilka budynków federalnych i prywatnych rezydencji.

18. Jefferson Memorial znajduje się w D.C.
Jefferson Memorial to pomnik prezydencki poświęcony Thomasowi Jeffersonowi (1743-1826). Neoklasyczny budynek został zaprojektowany przez Johna Russella Pope'a i czerpał inspirację z Panteonu w Rzymie oraz Rotundy na Uniwersytecie Wirginii, którą zaprojektował sam Jefferson.

19. Największa atrakcja turystyczna stolicy USA
The National Mall – to obszar chroniony, na którym znajdują się pomniki, instytucje kulturalne, rzeźby, posągi, galerie sztuki i muzea. Rozciąga się od pomnika Waszyngtona po Kapitol.

20. Pomnik Lincolna znajduje się w D.C.
Pomnik Lincolna został zbudowany na cześć 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna.
Znajduje się na zachodnim krańcu National Mall. Pomnik Lincolna został zaprojektowany przez Henrye’go Bacona. Budowa miała miejsce w latach 1914-1922.

Najbardziej tajemnicze miejsca w Ameryce

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię