Zełenski wzywa do usunięcia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas wystąpienia na forum Rady Wołodymyr Zełenski wezwał do postawienia odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne na Ukrainie przed międzynarodowym trybunałem.

Wskazując na śmierć cywilów w Buczy, Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o „najstraszniejsze zbrodnie wojenne” od zakończenia II wojny światowej.
„Rosyjskie wojska celowo niszczą ukraińskie miasta za pomocą artylerii i nalotów. Celowo powodują masowy głód. Celowo strzelają do kolumn cywilów na drogach” – mówił prezydent Ukrainy i zaapelował o postawienie odpowiedzialnych za zbrodnie na Ukrainie przed sądem na wzór trybunału w Norymberdze.

 

Wołodymyr Zełenski dodał, że masakra w Buczy jest tylko jednym z wielu przykładów, do czego zdolni są Rosjanie i że świat ujrzy ich znacznie więcej. Prezydent Ukrainy stwierdził, że międzynarodowy system bezpieczeństwa jest nieefektywny i powinien zostać zreformowany.

Wyraził przekonanie, że Rada Bezpieczeństwa powinna usunąć Rosję ze swego grona albo się rozwiązać. Po wystąpieniu Wołodymyra Zełenskiego ambasador USA przy Narodach Zjednoczonych Linda Thomas Grienfield zgłosiła wniosek o wykluczenie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ.

(iar)

Ile kosztuje czołg i jakie są koszty jego eksploatacji? Ceny zwalają z nóg!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię