11 korzyści zdrowotnych imbiru

Imbir od lat jest używany jako dodatek do wielu potraw w większości krajów, a jego właściwości lecznicze są znane nie tylko w Azji.

Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Należy do tej samej rodziny co kurkuma, galangal i kardamon.
Imbir jest jedną z pierwszych przypraw eksportowanych z Azji i był używany już przez starożytnych Greków i Rzymian. W 2018 roku światowa produkcja imbiru wyniosła 2,8 mln ton, z czego 32% wyprodukowano w Indiach.
Imbir jest jedną z najzdrowszych przypraw na świecie. Jest pełen składników odżywczych i związków bioaktywnych, które mają potężne korzyści dla ludzkiego ciała i mózgu.

Oto 11 leczniczych właściwości imbiru:

1. Imbir zawiera gingerol – substancję o silnych właściwościach leczniczych. Gingerol jest głównym bioaktywnym związkiem imbiru, odpowiedzialnym za większość jego właściwości leczniczych. Ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.

2. Jest bardzo skuteczny przeciwko mdłościom – jest częstym składnikiem leków przeciw chorobie lokomocyjnej. Już 1–1,5 g imbiru może pomóc w zapobieganiu nudnościom związanych z chorobą morską, z chemioterapią, po operacji i u kobiet w ciąży.

 

3. Pomaga zmniejszyć ból mięśni – jedno z badań wykazało, że spożywanie 2 g imbiru dziennie przez 11 dni znacznie zmniejsza ból mięśni dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.

4. Ma właściwości przeciwzapalne – pomagając w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Badanie przeprowadzone na 247 pacjentach wykazało, że po przyjmowaniu ekstraktu z imbiru mieli oni mniej bólu i przyjmowali mniej leków przeciwbólowych. Zaleca się picie imbiru w połączeniu z mastyksem, cynamonem i olejem sezamowym na zmniejszenie bólu i sztywności stawów.

5. Obniża poziom cukru we krwi i obniża czynniki ryzyka chorób serca – regularne spożywanie imbiru powiązane jest z z niższym poziomem cukru we krwi. Imbir działa na enzymy wątrobowe, które przyczyniają się do lepszego rozkładu glukozy.

6. Pomaga w leczeniu niestrawności – opóźnione opróżnianie żołądka jest głównym czynnikiem powodującym niestrawność. Imbir ułatwia trawienie i przyspiesza opróżnianie żołądka wpływając korzystnie na niestrawność.

7. Łagodzi bóle menstruacyjne – niektóre badania pokazują, że imbir spożywany podczas miesiączki działa przeciwbólowo tak jak ibuprofen.

8. Może obniżyć poziom cholesterolu – wysoki poziom lipoprotein LDL (zły cholesterol) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. W 45-dniowym badaniu, w którym uczestniczyło 85 osób z wysokim poziomem cholesterolu, 3 gramy imbiru w proszku spowodowały znaczące zmniejszenie całkowitego cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

9. Zawiera substancje, która może obniżyć ryzyko raka – właściwości przeciwnowotworowe przypisuje się 6-gingerolowi, substancji, która występuje w dużych ilościach w surowym imbiru. Wstępne badania wykazują, że imbir może być skuteczny w walce z rakiem trzustki, piersi i jajnika.

10. Poprawia działanie mózgu i zwiększa koncentrację – poprawia funkcjonowanie mózgu, jego wydajność umysłową i ukrwienie. Przeciwutleniacze i związki bioaktywne w imbirze mogą hamować reakcje zapalne, które występują w mózgu.

11. Obniża ryzyko infekcji – imbir jest bardzo skuteczny przeciwko bakteriom jamy ustnej związanym z chorobami zapalnymi dziąseł, takimi jak zapalenie dziąseł i zapalenie ozębnej. Świeży imbir pomaga również w walce z infekcjami dróg oddechowych.

Dwujęzyczność a choroba Alzheimera

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię