Drzewa wiśniowe pomogą zwalczyć zmiany klimatu

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Leśnych w Korei Południowej wykazało, że każde 25-letnie drzewo wiśniowe może pochłonąć około 20 funtów emisji gazów cieplarnianych.

Średnie dojrzałe drzewo może pochłonąć 48 ton rocznie, zgodnie z danymi Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Na pochłonięcie rocznej emisji jednego samochodu potrzeba około 250 dojrzałych drzew wiśniowych.

Drzewa pochłaniają emisje za pomocą swojego układu oddechowego, który uwalnia również tlen. Węgiel wchłaniany przez drzewa jest następnie sekwestrowany w pniach, korzeniach, gałęziach i liściach. Uważa się, że drzewa, które osiągnęły co najmniej 20 lat, lepiej pochłaniają węgiel niż młode lub bardzo stare drzewa.

 

Znaczna ilość węgla jest ostatecznie uwalniana z powrotem do atmosfery, zwykle w ciągu kilkuset lat, gdy drzewa giną i gniją. Małe ilości są również uwalniane podczas oddychania.
Obok drzew wiśniowym dobrymi pochłaniaczami węgla są orzech czarny, kasztanowiec, jodła Douglas i sosna. Ekolodzy od dawna proponują sadzenie ogromnych ilości drzew w celu przeciwdziałania zmianom klimatu. Badania z 2019 roku wykazały, że do 2/3 emisji obecnie w atmosferze może zostać pochłoniętych przez drzewa.

Katastrofalne “uderzenia serca” Ziemi. Czy mamy się czego obawiać?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię