Nowe badania sugerują, że okresowe głodówki mogą przedłużyć życie i pomóc schudnąć

Nowe badania sugerują, że okresowe głodówki mogą przedłużyć życie i pomóc schudnąć
Okazuje się, że post może to nie tylko moda. Nowe badania sugerują, że ludzie, którzy stosują okresowe głodówki, czyli tak zwany przerywany post, mogą w rzeczywistości dodawać lat do swojego życia.

Istnieje kilka rodzajów przerywanych diet głodówkowych, ale większość z nich wiąże się albo z ograniczeniem spożycia posiłków do 8-godzinnego okresu, albo nie spożywaniem posiłków dwa dni w tygodniu.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Johns Hopkins University pokazuje, że post może pomóc ciału poprawić metabolizm. Profesor Mark Mattson, neurobiolog, nie tylko badał efekty diety przez ponad dwie dekady, ale również sam ją stosuje. Jego odkrycia, opublikowane w New England Journal of Medicine, pokazują, że post może wywołać „przemianę metaboliczną” i adaptację ewolucyjną.

Badania pokazują, że oprócz pomocy z metabolizmem, stosowanie głodówki pomaga również zmniejszyć ciśnienie rwi, cholesterol i spoczynkowy rytm serca. Może również pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, zwiększyć odporność na stres i stłumić stany zapalne.

Profesor Mattson uczula, że stosowanie głodówek ma również wadę. „Pacjentów należy poinformować, że uczucie głodu i rozdrażnienia jest obecne w pierwszym etapie stosowania głodówki i zwykle mija po dwóch tygodniach do miesiąca, gdy ciało i mózg przyzwyczajają się do nowego nawyku” – wyjaśnia Mattson.

15 najlepszych ziół i przypraw na odchudzanie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię