USA nakładają kolejne sankcje na Rosję

Stany Zjednoczone wraz z G7 i Unią Europejską ogłosiły kolejne sankcje na Rosję za zbrodnie popełniane na Ukrainie, w tym w Buczy. „Rosja zapłaci surową i natychmiastową cenę za swoje okrucieństwa w Buczy. Dziś wraz z naszymi sojusznikami i partnerami ogłaszamy nowy pakiet niszczycielskich sankcji” – napisał w komunikacie prezydent USA Joe Biden.

Stany Zjednoczone i ponad 30 sojuszników ogłosiło sankcje w celu zakazu nowych inwestycji w Rosji i nałożenia kar finansowych na największe rosyjskie banki i kilka najważniejszych przedsiębiorstw państwowych oraz na rosyjskich urzędników i ich członków rodziny.

 

Sankcje zamrożą amerykańskie aktywa największej rosyjskiej instytucji finansowej – Sbierbanku oraz największego rosyjskiego prywatnego banku – Alfa Banku. Sankcje zakażą także obywatelom USA prowadzenia z nimi interesów. Sbierbank posiada prawie jedną trzecią aktywów całego rosyjskiego sektora bankowego i jest krytyczny dla rosyjskiej gospodarki. Alfa Bank jest największą prywatną instytucją finansową w Rosji i czwartą co do wielkości instytucją finansową w tym kraju.

Sankcje zostaną nałożone także na rosyjskie elity polityczne i członków ich rodzin, wśród nich na dorosłe dzieci prezydenta Władimira Putina, żonę i córki ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa oraz członków Rady Bezpieczeństwa Rosji, wśród nich byłego prezydenta i premiera Dmitrija Miedwiediewa i premiera Michaiła Miszustina. Sankcje te odcinają ich od amerykańskiego systemu finansowego i zamrażają wszelkie aktywa, które posiadają w Stanach Zjednoczonych.

W komunikacie amerykańskiego prezydenta czytamy, że eksperci przewidują, iż PKB Rosji skurczy się w tym roku nawet o 15 procent, niszcząc 15-letnie korzyści gospodarcze. Inflacja jest obecnie na poziomie 15 procent, a prognozy mówią o dalszych wzrostach.

(iar)

Ocena kredytowa powyżej 800 – jak ją zdobyć

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię