Zasada 2 minut, czyli szybki sposób na zarządzanie czasem

Codziennie zastanawiamy się, jak możemy poprawić zarządzanie naszym czasem lub jak to mówią niektórzy… zarządzaniem sobą w czasie. Co jeszcze musimy zrobić, by w nasze zapełnione grafiki wcisnąć ćwiczenia, czas dla rodziny czy po prostu relaks?

Szukamy magicznych sposobów w poradnikach, na blogach czy u znajomych. Jednak nie ma uniwersalnego, złotego środka. Przed podjęciem zadania rozmyślamy, czy wykonać je teraz, czy nie trzeba zrobić czegoś wcześniej lub później, a czas, jaki spędzamy na myśleniu, wystarczyłby nam nie tylko na wykonanie zadania ale również na odpoczynek po nim.

 

Zasada 2 minut

W zbiorze tysiąca rad o skutecznym zarządzaniu czasem znajduje się niepozorna zasada 2 minut. Mówi ona o tym, że jeśli nasze zadanie nie zajmie nam więcej czasu jak 2 minuty, powinniśmy wykonać je od razu, bez zbędnych rozmyślań. Pomysł zyskał popularność dzięki książce „Sztuka efektywności” Davida Allena. Nie chodzi oczywiście o czynność, która trwa dokładnie 2 minuty, choć takich zasada również dotyczy. Istota tej metody tkwi w tym, by czynność pochłaniającą niewiele czasu, jak pościelenie łóżka, telefon do lekarza lub umycie po sobie tego jednego kubka po porannej kawie wykonać od razu.

Choć zasada brzmi banalnie, spotkała się z ogromnym zachwytem wśród czytelników. Jako ludzie często ulegamy chwilom lenistwa, odkładając na przykład pościelenie łóżka. Są osoby, które robią to intuicyjnie, jak i takie, dla których odkładanie rzeczy na miejsce zaraz po użyciu jest nie lada wyzwaniem. Metoda ta jednak nawet przez nich jest szybko przyswajana, ponieważ obserwując coraz więcej zadań wykonanych, nie zważając na ich stopień trudności, nasza wewnętrzna motywacja wzrasta.

 

Zasada 2 minut może jednak skutkować ograniczeniem koncentracji przy zadaniach wymagających większe nakłady czasu. Poprzez przyzwyczajenie się do zadań krótkich możemy zapełniać swój dzień właśnie nimi, pomijając te dłuższe czy bardziej wymagające. Mimo tego ryzyka warto zacząć ją stosować choćby od tej chwili, bo niesie duże korzyści w zorganizowaniu życia i walczeniu z prokrastynacją. Przekształca się ona szybko w zmianę sposobu myślenia, a także jest idealnym sposobem na rozpoczęcie walki o poprawę w zarządzaniu własnym czasem.

Trzy łatwe sposoby na zwiększenie odporności na stres

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię