Niebezpieczeństwa diety ketonowej

Dieta ketonowa w ostatnich latach zyskała wielu zwolenników. Polega ona na spożywaniu wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych pokarmów.

Pobieranie kalorii z 75% tłuszczu, 20% białka i zaledwie 5% węglowodanów zmusza organizm do wejścia w stan metaboliczny zwany ketozą, w którym tłuszcz jest spalany jako paliwo. Dzięki temu pomagam bardzo szybko zgubić zbędne kilogramy.

Wydaje się, że dieta ketonowa to „lek-cud”. W rzeczywistości drastyczna zmiana przyjmowania składników odżywczych i pobierania z nich kalorii może spowodować dość nieprzyjemne skutki uboczne.

 

Oto siedem znaków ostrzegawczych, że dieta to może nie być najlepszym wyborem dla twojego organizmu:

Masz mdłości lub wymiotujesz – nazywana grypą ketonową może trwać od kilku dni do dwóch tygodni. Jest okres w którym organizm przyzwyczaja się do drastycznych zmian, szczególnie obniżonego przyjmowania cukrów. Z reguły picie większej ilości wody pomaga w obniżeniu skutków grypy ketonowej.

Nie masz energii – węglowodany są źródłem energii dla organizmu, więc usunięcie ich z menu może prowadzić do poważnego wyczerpania, a nawet zagrożenia życia.

Bóle głowy – w ketozie organizm szybciej pozbywa się płynów. Ponadto obniżony poziom insuliny spowodowany spożywaniem mniejszej ilości węglowodanów obniża poziom elektrolitów. W rezultacie prowadzi to do odwodnienia organizmu, powodując ból głowy.

Biegunki – jeśli twoje ciało nie jest przyzwyczajone do metabolizowania dużych ilości tłuszczu, wydala je poprzez częstsze pobyty w łazience. U niektórych osób biegunki związana z ketonami nigdy nie ustępują. Ten stan również może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Kwasica ketonowa – ketoza może wywołać stan nazywany kwasicą ketonową, która prowadzić do zakwaszenia krwi co może uszkodzić wątrobę, nerki, a nawet mózg.

Zaparcia – dieta ketonowa nie dostarcza organizmowi wystarczających ilości błonnika. Im dłużej pozostajesz na diecie ubogiej w błonnik, tym bardziej może spowolnić trawienie. Długotrwałe zaparcia mogą prowadzić do powikłań, takich jak hemoroidy lub niedrożność jelit.

Długotrwałe skutki uboczne – dieta ketonowa może doprowadzić do powstania kamicy moczanowej, podwyższonego cholesterolu, niewydolności nerek.

Dieta ta nie jest wskazana dla osób cierpiących na kamicę nerkową, schorzenia wątroby, cukrzycę, kamicę dróg żółciowych, hiperlipodemię.

10 najzdrowszych zup świata

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię