Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Msze święte, apel pamięci, pokazy filmów i koncerty zaplanowano w ramach obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, którym leciała polska delegacja na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

Uroczyste obchody rozpoczną się o godzinie 8 od Mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godzinie 08.41 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się Apel pamięci. Od 10.00 do 19.00 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano pokazy filmów oraz koncerty. O 19.00 w Bazylice Archikatedralnej odprawiona zostanie Msza święta w intencji ofiar katastrofy.

 

Uroczystości zakończy wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, zaplanowane na godzinę 21.00. Podczas obchodów odbędzie się zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy. W Katyniu i Smoleńsku ambasador RP w Rosji złoży kwiaty na pomnikach i grobach ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

O godzinie 08.41 w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej zawyją syreny alarmowe. „Aby wszyscy Polacy wiedzieli, że jest ten wyjątkowy moment, podjęliśmy decyzję, aby w polskich miastach, w miejscowościach zawyły syreny” – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że uchodźcy z Ukrainy zostali o tym uprzedzeni. „Żeby nasi goście z Ukrainy nie czuli niepokoju, każdy z nich dostał SMS-a” – powiedział szef rządu.

Niektórzy prezydenci miast sprzeciwili się włączeniu syren alarmowych, tłumacząc to przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy. O tym, że syreny nie zostaną włączone w ich miastach, poinformowali: prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Bydgoszczy Rafał Burski oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski. O rezygnację z użycia syren apelował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent Andrzej Duda na Wawelu złoży kwiaty przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie prezydent wypowie się dla mediów. O godzinie 11.40 w Świątyni Opatrzności Bożej Andrzej Duda złoży kwiaty przy grobach ofiar katastrofy. O godzinie 12.15 prezydent złoży kwiaty przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego. O godzinie 13.00 prezydent złoży kwiaty w kwaterze z grobami ofiar katastrofy i przy pomniku na Powązkach Wojskowych.

W poniedziałek odbędzie się konferencja Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z udziałem samolotu Tu 154 M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej, podczas której zostanie zaprezentowany Raport z badania zdarzenia. Konferencja odbędzie się w Warszawie, w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej.

(iar)

“Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię