Borówka amerykańska – właściwości odżywcze i prozdrowotne

Borówka amerykańska określana również jako borówka wysoka jest kuzynką czarnej jagody leśnej. Jak wskazuje sama nazwa pochodzi z Ameryki Północnej, można ją z powodzeniem uprawiać także w polskich warunkach. Główny wymaganiem rośliny jest kwaśna gleba.

Jej ciemnoniebieskie owoce zdobyły uznanie na całym świecie – zarówno za wyjątkowy smak oraz właściwości prozdrowotne. Ze względu na niską kaloryczność i znaczną zawartość składników odżywczych, borówka amerykańska może być świetnym elementem diety odchudzającej. Poprawia wzrok, jest pomocna w zwalczaniu pasożytów jelitowych u dzieci, wspomaga leczenie miażdżycy, reguluje trawienie. Poniżej przedstawiamy wartości odżywcze borówki amerykańskiej oraz ich wpływ na zdrowie człowieka.

Wartości odżywcze

Swoje liczne właściwości prozdrowotne i lecznicze borówka amerykańska zawdzięcza bogatej zawartości składników odżywczych (białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik); witamin (A, grupy B, C, E, K); minerałów (wapń, żelazo fosfor, magnez, cynk, potas, sód) oraz korzystnych dla organizmu substancji, takich jak polifenole, antocyjany, garbniki i fitoestrogeny. Owoce borówki są nisko kaloryczne (57kcal w 100g) posiadają również niski indeks glikemiczny (IG=53), mogą być więc spokojnie spożywane przez osoby z insulino odpornością i cukrzycą typu 2.

Właściwości prozdrowotne

Borówka amerykańska zawiera antyoksydanty i antocyjany, dzięki temu jest skuteczna w profilaktyce nowotworowej. Zawarty w niej kwas egalowy zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego, wątroby oraz płuc. Korzystnie w tej kwestii działa również kwas foliowy, który przeciwdziała rozwojowi nowotworu macicy. Fitoestrogeny hamują natomiast rozwój nowotworów tarczycy, piersi i wątroby.

Owoce borówki korzystnie oddziałują na wzrok – polecane są z tej przyczyny kierowcom, pilotom oraz osobom, które sporo czasu spędzają przed ekranem komputera. Zawarte w borówkach antocyjany oddziałują regeneracyjnie na oczy. Witamina A zwalcza natomiast wolne rodniki, które prowadzą m.in do uszkodzenia wzroku, korzystnie wpływa także na fotoreceptory znajdujące się w oku, poprawia prawidłowe widzenie po zmroku. Jako środek szczególnie wspomagający wzrok polecane są ekstrakty z borówki, które poprawiają mikrokrążenie w gałce ocznej, wpływają na polepszenie ukrwienia w obrębie tęczówki, są również pomocne w leczeni różnych schorzeń siatkówki oka. Borówka amerykańska jest również stosowana wspomagająco w leczeniu zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

 

Borówka zawiera w sobie związki, które wykazują działanie przeciwbiegunkowe, działają również wyniszczająco na szkodliwe szczepy bakterii E. Coli, które odporne są na leki. Garbniki, wchodzące w skład borówek uszczelniają błony śluzowe i spowalniają ruchy robaczkowe jelit. Błonnik bierze natomiast udział w detoksykacji organizmu – oczyszcza go ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Błonnik w połączeniu z fitoestrogenami obniża poziom złego cholesterolu (LDL), jednocześnie przyczynia się do zwiększenia poziomu tzw. dobrego cholesterolu (HDL). Związki te zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca oraz spowalniają proces miażdżycowy. Jak informują badanie przeprowadzone przez grupę naukowców z University of East Anglia oraz Harvard University spożywanie przynajmniej raz w tygodniu porcji borówek amerykańskich zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze o 10%. Jest to zasługa owoców borówki antocyjanów oraz związków z grupy flawonoidów.

Badania przeprowadzone przez japońskich naukowców wskazują, że borówka amerykańska może hamować replikacje wirusa zapalenia wątroby typu C, działa ochronnie na komórki wątroby (hepatocyty), zapobiega również marskości wątroby.

Znaczna zawartość antocyjanów przyczynia się do sprawnego usuwania wolnych rodników, co hamuje proces starzenia się organizmu. Osoby, które zdecydują się na systematyczne spożywanie borówki amerykańskiej mogą liczyć na oprawę kondycji fizycznej i pamięci. Działanie antyoksydacyjne borówek zostało wykorzystane także przy produkcji różnych kosmetyków.

Jak spożywać borówki

Największe walory smakowe i zarazem największą wartość odżywczą borówki mają spożywane na surowo. Borówka amerykańska jest odporna na działanie niskich temperatur – można więc spokojnie ją zamrażać – odmrożone owoce nie są pozbawione smaku, zachowują również większość składników odżywczych. Suszone borówki zachowują ok 80% swojej wartości, przy obróbce termicznej – np. podczas gotowania tracą jej większość.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię