Chcesz odstraszyć komary i muchy? Oto 10 ziół które warto zasadzić w przydomowym ogrodzie

W okresie wiosennym owady wszelkiej maści zaczynają przypominać  o swojej obecności. Większość z nich jest obietnicą braku wypoczynku w ogrodzie czy na działce z uwagi na brzęczenie i kąsanie.

Wiele osób stosuje specjalistyczne środki do odstraszania owadów, aby przegnać nieproszonych gości. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że owady można skutecznie odstraszać w naturalny sposób – za pomocą ziół, wystarczy zasadzić je w swoim ogrodzie. Poniżej prezentujemy listę 10 ziół, które wesprą was w alce z owadami.

1. Aksamitka

Aksamitka to piękna dekoracja ale także roślina, która wesprze walkę z owadami. Jej zapach odstrasza mszyce oraz komary.

2. Bazylia

Bazylia znana jest przede wszystkim jako przyprawa. Działa także drażniąco na insekty – jej zapach odstrasza przede wszystkim muchy i komary. Bazylia świetnie sprawdzi się na balkonie, gdzie będzie nie tylko odstraszać owady lecz będzie stanowić wsparcie dla kuchni.

3. Koper włoski

Koper włoski to kolejne zioło, które warto mieć w ogrodzie. Przyda się do przetwórstwa, m.in do ogórków kiszonych, będzie działał również odstraszająco na wszelkie szkodliwe owady.

4. Mięta pieprzowa

Roślina ta w swoich liściach zawiera liczne olejki eteryczne, które odstraszają komary oraz meszki. Szybko i bujnie się rozrasta – warto jej zapewnić sporo przestrzeni do wzrastania. Najlepiej rośnie na piaszczystej i próchnicowej glebie, lubi nasłonecznione stanowiska.

5. Lawenda

Lawendę kojarzymy głównie z przyjemnym i intensywnym zapachem, często wykorzystywana jest jako dekoracja tarasów i balkonów. Zawarte w lawendzie olejki zapachowe skutecznie odstraszają mole i komary. Jest jednak pewien minus – przyciąga osy, pszczoły, motyle i trzmiele.

 

6. Kocimiętka

Zapach kocimiętki działa odstraszająco na meszki komary, jej zapach uwielbiają koty (stąd nazwa), które lubią się w niej tarzać oraz podgryzać jej pędy.

7. Pelargonia

Pelargonia to znana i ceniona roślina ozdobna, nie przepadają za nią jednak owady. Zapach kwiatów pelargonii odstrasza meszki, komary i muchy. Warto więc umieścić te kwiaty na swoim balkonie i tarasie – będą niebagatelną ozdobą oraz zabezpiecza nas przed niechcianymi gośćmi.

8. Trawa cytrynowa

W liściach trawy cytrynowej znajduje się wiele olejków, które działają drażniąco na meszki, komary i muchy – skutecznie je odstraszając.

 

9. Rozmaryn

Rozmaryn to kolejna znana przyprawa, która okazuje się pomocną w walce z owadami. Odstrasza przede wszystkim komary.

10. Mirt

Mirt wydziela olejek balsamiczny o przyjemnym dla człowieka zapachu, zapach ten równocześnie odstrasza insekty – przede wszystkim komary i muchy.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię