Nielegalni migranci będą wysyłani… do Rwandy? Umowa pomiędzy państwami zawarta!

Fot. Twitter @BorisJohnson

Wielka Brytania zamierza wysyłać nielegalnych migrantów do Rwandy. Zapowiedział to premier Boris Johnson. Umowa między dwoma państwami dotyczy głównie osób próbujących się nielegalnie dostać na Wyspy przez kanał La Manche.

„Od dzisiaj osoby wjeżdżające do Wielkiej Brytanii nielegalnie, jak również te, które przybyły nielegalnie po 1 stycznia, mogą zostać przeniesienie do Rwandy” – powiedział premier Boris Johnson podczas przemówienia w pobliżu Dover w południowo-wschodniej Anglii. Według brytyjskiego premiera Rwanda jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, uznawanym za przyjmowanie i integrowanie migrantów.

Władze Rwandy ogłosiły, że umowę na przyjmowanie migrantów podpisano podczas wizyty w kraju brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Priti Patel. „Rwanda z zadowoleniem przyjmuje to partnerstwo z Wielką Brytanią w celu przyjmowania osób ubiegających się o azyl i migrantów oraz oferowania im legalnych ścieżek pobytu” – oświadczył minister spraw zagranicznych Rwandy Vincent Biruta. Umowa zostanie sfinansowana przez Wielką Brytanię w wysokości do 120 milionów funtów.

 

Organizacja zajmująca się prawami człowieka Detention Action przekazała, że osoby wysłane do Rwandy „prawdopodobnie będą przebywać w więzieniu przez czas nieokreślony, w kraju, w którym jest rząd znany z brutalnych prześladowań opozycji”. Podkreślono, że tym samym Wielka Brytania udziela azylu uchodźcom z Rwandy, którzy uciekają przed prześladowaniami politycznymi.

Boris Johnson ogłosił również, że brytyjska agencja graniczna przekaże marynarce wojennej odpowiedzialność za patrolowanie kanału La Manche. Ponad 28 tysięcy osób przybyło w ten sposób do Wielkiej Brytanii z Francji w 2021 roku. Około 90 procent z nich to mężczyźni, a trzy czwarte to mężczyźni w wieku od 18 do 39 roku życia.
Podobną politykę wobec nielegalnych migrantów prowadzi Australia. Są oni wysyłani do obozów na wyspie Nauru na Pacyfiku. Dodatkowo Canberra ostrzega, że żadna osoba przybywająca łodzią i ubiegająca się o azyl nigdy nie otrzyma pozwolenia na stałe osiedlenie się w Australii.

IAR

Ocena kredytowa powyżej 800 – jak ją zdobyć

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię