Dzięki tym poradom odniesiesz sukces w pracy zdalnej

Z każdym rokiem znacznie więcej średnich i większych przedsiębiorstw śmielej sięga po taki model zatrudnienia. Z punktu widzenia pracodawcy zdalna forma współpracy jest dla niego dość korzystna, głównie z uwagi na koszty. Częściowo odpada wtedy wynajem biura dla celów pracowniczych, zakup sprzętu, komputerów, stałe benefity itp.

Czy praca zdalna jest dla każdego?

Pracując zdalnie, pracownik nie musi wychodzić z domu, a zadania zlecone przez zwierzchników wykonuje w samotności. Z pewnością do zalet pracy zdalnej należy komfort pracy we własnym fotelu oraz brak potrzeby budzenia się przed świtem, aby dotrzeć na czas do biura. Dodatkowo dochodzą nam zaoszczędzone pieniądze na benzynę lub bilety w komunikacji miejskiej. W każdej chwili możemy sobie zrobić przerwę na odpoczynek, kawę czy ciepły posiłek.

 

Kto może wykonywać pracę zdalnie?

Zdecydowanie nie każdy pracownik będzie mógł pracować online. Praca ta dotyczy najczęściej pracowników biurowych lub osób niepełnosprawnych. Natomiast z racji specyfiki zawodu nie może to być np. kierowca autobusu czy pracownik na produkcji.

Jakie są zagrożenia w pracy zdalnej?

Zagrożeniem w pracy zdalnej może być paradoksalnie to, co w pracy stacjonarnej najbardziej nas irytuje. Chodzi tutaj o stały brak nadzoru nad postępami naszych zadań, mniejszą presję czasu i wiele rzeczy, które po prostu nas rozpraszają.
Pracując w domu, jesteśmy podatni na media społecznościowe, chęć pogadania i przełożenia pewnych rzeczy na później i tutaj zaczyna pojawiać się problem z wydajnością pracy.

Jak skutecznie zorganizować sobie pracę w domu?

1. Odpowiednie pomieszczenie

Pokój, w którym pracujemy, powinien być odpowiednio przygotowany. Potrzebujemy w nim dostępu do okien, odpowiedniej temperatury, klimatyzacji lub wiatraka, dobrego oświetlenia, wygodnego biurka oraz laptopa.
Pomieszczenie do pracy nie powinno nas rozpraszać, dlatego warto pousuwać zbędne przedmioty z naszego gabinetu. Można również pomyśleć o drzwiach na klucz, aby uniknąć częstych wizyt innych domowników.
Na biurku postawmy jedynie laptop, dokumenty, zegar i pojemnik organizer, tak aby odtworzyć, jak najbardziej naturalne warunki dla specyfiki pracy w biurze stacjonarnym.

2. Odpowiedni ubiór w godzinach pracy

Wbrew pozorom to nie żart. Ubranie będzie tutaj sporym czynnikiem motywującym nas do pracy. Rozciągnięty dres czy szlafrok na pewno nie zmotywują nikogo do działania, co innego ubiór formalny, czyli ten, który nosisz w pracy.
Taki prosty trik z formalnym przeprogramuje nas umysł do działania, a nie np. do drzemki lub oglądania serialu.

3. Plan i strategia działania

Przygotowanie do pracy warto zacząć od tworzenia dziennego harmonogramu pracy. Dzięki planowi rozpisanemu w punktach łatwiej przystosujemy się do nowego rytmu pracy. W podpunktach wypiszmy sobie, od czego zacząć dzień i np. kiedy planowana jest przerwa oraz czas na posiłek czy rozmowa z dzieckiem i bliskimi.
W miarę możliwości zaplanujmy punkty tak, aby nasza praca rozpisana była na 8 godzin, czyli standardowy dzień pracy, a potem mamy wolne i czas na swoje przyjemności.

4. Stale inwestuj we własny rozwój

Pracując online, masz możliwość dokształcania się poprzez przeróżne kursy podnoszące Twoje kwalifikacje zawodowe.
Zadawaj pytania swoim przełożonym, zminimalizujesz tym samym ewentualne wątpliwości dotyczące zleconych Ci zadań.

5. Zainstaluj najnowsze oprogramowanie

Zadbaj o Skype lub Zoom do komunikacji z kierownictwem oraz programy do przeprowadzania ewentualnych konferencji online. Skonsultuj je ze swoim działem informatycznym i upewnij się, że posiadasz system przystosowany do pracy z firmowym oprogramowaniem.
Nie ma nic gorszego niż ciągłe błędy i opóźnienia w pracy online wynikające z niekompatybilnego sprzętu.

 

6. Czas dla rodziny i przyjaciół

Planuj czas dla bliskich i przyjaciół. To, że jesteś w domu, nie oznacza, że od teraz w każdej chwili masz czas dla innych. Pamiętaj, że sukces w pracy zdalnej osiągniesz dzięki odpowiedniemu planowaniu i własnej samodyscyplinie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię