Najbardziej czekoladowe ciasto świata, czyli brownie

Brownie to bardzo popularne ciasto z kuchni amerykańskiej. Jego nazwa odnosi się do koloru ciasta, który zawdzięcza dużej ilości czekolady (z ang. „brown” – brązowy).

Serwowane jest najczęściej w formie małej kosteczki podawanej z mlekiem, na ciepło z lodami, z dodatkiem bitej śmietany lub po prostu posypane cukrem pudrem. Konsystencja ciasta może również różnić się w zależności od przepisu, może być ono bardziej zbite lub mniej. Jednak głównym założeniem brownie jest uwielbiane przez wielu łasuchów wilgotne ciasto zwieńczone błyszczącą skórką.

W przepisie mogą znaleźć się również orzechy, lukier, ser śmietankowy czy kawałki czekolady. Podstawowe, najczęściej spotykane brownie składa się z mąki, masła, jajek, czekolady i/lub kakao oraz cukru. Odmianą brownie wykonaną z brązowego cukru i wanilii jest blondie. Według legendy twórczynią brownie jest Bertha Palmer, wybitna chicagowska socjalistka, która w 1893 roku poprosiła cukiernika Palmer House Hotel (właścicielem tego miejsca był jej mąż) o przygotowanie deseru odpowiedniego dla uczestników Chicago World’s Columbian Exposition. Miały być to niewielkie kosteczki, które stanowiłyby idealny deser dla uczestników targów. W rezultacie powstało Palmer House Brownie z orzechami włoskimi, pokryte glazurą morelową.

Obecnie w hotelu Palmer House można również zjeść oryginalną formę ciasta. Nazwa została nadana deserowi jakiś czas po 1893 roku, ale nie była używana przez książki kucharskie ani czasopisma w tym czasie. „Brownie” po raz pierwszy pojawiło się w książce kucharskiej bostońskiej szkoły gastronomicznej z 1896 roku autorstwa Fannie Farmer. Jednak brownie Farmer nie zawierało czekolady.

Przepis na Najbardziej czekoladowe ciasto świata, czyli brownie

Składniki:

Przygotowanie:

Przed przystąpieniem do przygotowywania ciasta nagrzać piekarnik do temperatury 160°C. Małą prostokątną foremkę (wymiary ok. 21 cm x 28 cm) posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Pokrojone w kostkę masło przełożyć do garnka, dodać czekoladę połamaną wcześniej na kostki. Całość roztopić na małym ogniu, mieszając cały czas, a następnie pozostawić do wystudzenia. Jajka zmiksować z cukrem, ale tylko do momentu połączenia. Nie powinny być ubite na pianę. Do jajek dodać zawartość garnka i zmiksować na gładką masę. Następnie dodać mąkę oraz sól. Miksować do połączenia składników. Ciasto przełożyć do przygotowanej wcześniej foremki. Wierzch ciasta posypać czekoladą pokrojoną na małe kawałki. Wstawić do nagrzanego wcześniej piekarnika. Piec ok. 30 minut. Ciasto lekko urośnie, ale nie będzie zbyt wysokie. Gotowe ciasto pokroić na małe kwadraciki. Idealne brownie powinno być wilgotne w środku.

Ten przepis na Mazurek zachwyci ciebie i twoich gości. Sekret tkwi w jajkach

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię