Jak witamina C wpływa na nasz organizm?

Witamina C jest naturalnie obecna w wielu produktach i nie jest syntetyzowana przez organizm. Najwięcej witaminy C znajdziemy w owocach cytrusowych, jak również papryce, brukselce, pomidorach, kantalupie, ziemniakach, truskawkach i szpinaku.

Jednak niektórzy z nas, stroniący od warzyw i owoców, wolą przyjmować ją w formie suplementu.

Witamina-c

Niezależnie od tego w jakiej formie dostarczamy naszemu organizmowi tę witaminę jest ona niezbędna w utrzymaniu zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

1. Witamina C pomaga leczyć organizm – jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej i odgrywa rolę w gojeniu ran.

2. Witamina C ma właściwości przeciwutleniające – co oznacza, że może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom komórek. Dlatego może pomóc w zapobieganiu problemom zdrowotnym, w których rolę odgrywa stres oksydacyjny.

3. Witamina C może zwiększyć produkcję kolagenu – jest niezbędna do biosyntezy kolagenu. Dlatego jest kluczowym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry.

 

4. Witamina C pomaga zapobiegać rakowi – według NIH istnieje wiele badań potwierdzających, że witamina C może pomóc w powstrzymaniu rozwoju komórek  rakowych. Większość badań kliniczno-kontrolnych wykazała związek między spożyciem witaminy C w diecie a zatrzymaniem rozwoju raka płuc, piersi, okrężnicy, odbytnicy, żołądka, jamy ustnej, krtani lub gardła i przełyku.

5. Witamina C może poprawić zdrowie serca – badania wykazują, że witamina C może pomóc w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Jedno z największych badań, w którym wzięło udział ponad 85 000 kobiet, wykazało, że przyjmowanie witaminy C zarówno w formie dietetycznej, jak i uzupełniającej zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca i ryzyko udaru.

6. Witamina C pomaga zapobiegać utracie wzroku – Narodowy Instytut Zdrowia również podaje, że witamina C może pomóc w zapobieganiu, a nawet leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem i zaćmy – dwóch głównych przyczyn utraty wzroku u osób starszych.

7. Witamina C wspomaga układ krwionośny – badania pokazują związek między witaminą C a silnym układem krwionośnym. Zapobiega krwotokom, tworzeniu się siniaków, zmniejsza zmiany miażdżycowe, uszczelnia naczynia krwionośne.

 

8. Witamina C może zapobiegać szkorbutowi – ostry niedobór witaminy C może prowadzić do szkorbutu. Oznaki szkorbutu mogą pojawić się w ciągu miesiąca od niedoboru witaminy C. Początkowe objawy to zmęczenie, złe samopoczucie i stany zapalne dziąseł. Jednak stan może się pogorszyć, obejmując depresję, obrzęk, krwawiące dziąsła oraz obluzowywanie i utratę zębów. Nieleczona może być śmiertelna.

9. Witamina C może pomóc w leczeniu przeziębienia – jest powszechnie uważana za wzmacniacz odporności. Jednak NIH podaje, że może nie być taka skuteczna w zapobieganiu przeziębieniom, jak mogłoby się wydawać. Witamina C może pomóc skrócić czas trwania przeziębienia i złagodzić nasilenie objawów, ale nie uchroni nas od przeziębienia.

10. Witamina C pomaga zapobiegać niedoborowi żelaza – pomaga organizmowi we wchłanianiu żelaza. Jedno z badań wykazało, że zaledwie 100 mg witaminy C może poprawić wchłanianie tego minerału budującego krew o 67%.

11. Witamina C wspomaga kości – poprzez zwiększenie produkcji kolagenu, który jest składnikiem chrząstek stawowych, witamina C poprawia zdrowie i elastyczność kości i stawów. Witamina C również stoi za formowaniem i budowaniem osseiny, która jest składnikiem budulcowym kości.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię